Aktualizacja: 24.01.2025 01:28 Publikacja: 11.11.2023 08:15
Biodruk 3D to rozwiązanie, które może być alternatywą dla tradycyjnych przeszczepów od dawców
Foto: Adobe stock
Projekt tego typu rozwija właśnie litewski start-up Vital3D – spółka opracowuje system FemtoBrush, którego celem ma być „wydrukowanie” nerki w zaledwie 24 godziny. Biodruk 3D to rozwiązanie, które faktycznie może być alternatywą dla tradycyjnych przeszczepów od dawców, ale wszystkie obecne technologie tego typu na taką „produkcję” potrzebują nawet dwa tygodnie (a taki okres czasu nie sprzyja żywym komórkom).
Firma z Wilna znacząco przyspiesza więc ów proces, a jak podkreślają jej założyciele, projekt, który jest skrzyżowaniem medycyny spersonalizowanej i zaawansowanego biodruku, ma szansę zahamować rosnącą lukę między podażą i popytem na nerki dawców. Tylko w Stanach Zjednoczonych na nową nerkę oczekuje ponad 90 tys. osób i z tego grona organ otrzymuje rocznie tylko 25 tys. pacjentów, a 17 niestety przegrywa walkę z czasem.
Chińczycy zbudowali pierwsze na świecie drony wystrzeliwane z łodzi podwodnych, które pływają i latają. Zdolności nawigacyjne Feiyi pod wodą są szczególnie imponujące, a pod względem wydajności przemieszczania się przewyższają istniejące maszyny.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.
Serwis Finbold zbadał faktyczną popularność konwersacyjnych botów AI. Jak się okazuje internauci szukają wielu narzędzi tego typu, jak Gemini, Copilot, Claude, czy Perplexity. Wyszukiwanie w sieci zdominował jednak ChatGPT.
Dotychczas głównie krzem i arsenek galu były materiałami wykorzystywanymi do produkcji ogniw słonecznych, ale pojawia się nowy konkurent: organiczne ogniwa słoneczne. Okazuje się, że takie panele są bardziej odporne na szkodliwe promieniowanie.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Nowy materiał, który jest prosty w wytwarzaniu i może pełnić różne funkcje, w tym pancerza, składa się ze 100 bilionów wiązań mechanicznych na centymetr kwadratowy. To największa gęstość, którą do tej pory osiągnięto.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Chińczycy zbudowali pierwsze na świecie drony wystrzeliwane z łodzi podwodnych, które pływają i latają. Zdolności nawigacyjne Feiyi pod wodą są szczególnie imponujące, a pod względem wydajności przemieszczania się przewyższają istniejące maszyny.
Międzynarodowy wyścig nowoczesnych technologii przyspiesza. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie został zaprezentowany superkomputer o imponującej szybkości przeliczeniowej. Urządzenie będzie między innymi tworzyć symulacje dotyczące broni jądrowej.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
Handel ubraniami systematycznie się kurczy i przechodzi do internetu. Odczuła to spółka będąca właścicielem marek Troll i Top Secret - jest likwidowana, nie dała rady walczyć z Temu czy Shein.
Naczelny lekarz USA rozwiewa wątpliwości – lampka czerwonego wina wspierająca zdrowie to mit.
Elon Musk skrytykował ogłoszony przez nowego prezydenta USA projekt Stargate, który ma być „największą w historii inwestycją". Jak twierdzi miliarder, firmy, które mają ją przeprowadzić, „nie mają pieniędzy”.
Ład korporacyjny (Governance), czyli jeden z trzech obszarów ESG, odnosi się do systemu wewnętrznych praktyk, mechanizmów kontroli i procedur zaimplementowanych przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności.
Jest czwartek, 23 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się nastrojom klientów polskich banków, trudnościom z rewizją Zielonego Ładu, potężnym inwestycjom USA w sztuczną inteligencję oraz wstrzymaniu unijnych sankcji na Rosję przez Viktora Orbána.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas