Baterie wykorzystujące zjawiska kwantowe do pozyskiwania, dystrybucji i magazynowania energii mają przewyższyć możliwości i użyteczność konwencjonalnych baterii chemicznych w niektórych zastosowaniach o niskim poborze mocy. Po raz pierwszy naukowcy, w tym naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego, wykorzystują proces kwantowy, aby poprawić wydajność tak zwanych baterii kwantowych, przybliżając tę technologię do rzeczywistości.
Bateria kwantowa kryje w sobie ogromny potencjał w zakresie zastosowań zrównoważonej energii i możliwej integracji z przyszłymi pojazdami elektrycznymi. Niemniej jednak te nowe urządzenia mogą znaleźć zastosowanie w różnych zastosowaniach przenośnych i wymagających niskiego poboru mocy, zwłaszcza gdy możliwości ładowania są ograniczone.
Jak działa bateria kwantowa
Obecnie, jeśli próbuje się naładować akumulator za pomocą dwóch ładowarek, trzeba to robić po kolei, ograniczając dostępne opcje do zaledwie dwóch możliwych kolejności. Jednak wykorzystanie efektu kwantowego zwanego ICO otwiera możliwość ładowania akumulatorów kwantowych w inny sposób. W tym przypadku wiele ładowarek ułożonych w różnej kolejności może istnieć jednocześnie, tworząc superpozycję kwantową.
Czytaj więcej
Ogromne moce obliczeniowe komputerów kwantowych można było dotąd wykorzystać tylko w ekstremalnie chłodzonych laboratoriach. Wiele wskazuje, że takie maszyny za kilka lat upowszechnią się na rynku.
Baterie kwantowe istnieją jedynie w ramach eksperymentów laboratoryjnych, a badacze na całym świecie pracują nad różnymi aspektami, które, pewnego dnia może połączą się w w pełni funkcjonalne i praktyczne zastosowanie. Naukowcy Yuanbo Chen i Yoshihiko Hasegawa z Wydziału Inżynierii Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Tokijskiego badają najlepszy sposób ładowania baterii kwantowej i tu liczy się czas. Jedną z zalet baterii kwantowych jest to, że powinny być niezwykle wydajne, ale zależy to od sposobu ich ładowania.