Twórca ChatGPT stawia na humanoidy. Wsparty przez gigantów Neo zastąpi ludzi

Dwunożny Neo rozumie, o co użytkownik pyta w języku naturalnym i wykona zadanie. Norwegowie chcą doprowadzić do rewolucji na rynku pracy. Tu rywalizować będzie m.in. z Optimusem Tesli.

Publikacja: 12.01.2024 08:38

Humanoidy takie jak Neo wejdą do powszechnego użytku i będą współpracować z ludźmi, by np. zaspokoić

Humanoidy takie jak Neo wejdą do powszechnego użytku i będą współpracować z ludźmi, by np. zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą

Foto: 1X

1X, robotyczny start-up, wspierany przez OpenAI, firmę stojąca za sukcesem ChatGPT, dostał właśnie potężny zastrzyk finansowy. Za inwestycją nie stoi jednak tym razem OpenAI a długa lista firm, które zwęszyły w tym biznesie dobry interes. Norweska spółka 1X Technologies, specjalizująca się w konstrukcji zaawansowanych humanoidów, przyciągnęła pieniądze m.in. od Samsunga, grupy Nistad, czy funduszy Sandwater i Skagerak Capital. W sumie w rundzie B do start-upu popłynęło aż 100 mln dol. Norwedzy dzięki tym środkom zamierzają wprowadzić na rynek swojego dwunożnego androida Neo. Plany rozwoju takich maszyn mają jednak dalekosiężne i przewidują, że humanoidy wejdą do powszechnego użytku i będą współpracować z ludźmi, by np. zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą.

Roboty od Norwegów i OpenAI

1X to założona dekadę temu Bernta Øivinda Børnicha firma, która zaczynała pod marką Halodi Robotics. Wówczas budowała tzw. roboty ogólnego przeznaczenia (do wykonywania pracochłonnych zadań). Jednakże z biegiem lat start-up przekształcił się w innowacyjne laboratorium, gdzie udało się skonstruować urządzenia naśladujące miękkie ruchy mięśni.

Czytaj więcej

Elon Musk ujawnił nowego humanoida i cenę. Takich robotów mają być miliardy

Przełom nastąpił jednak dopiero w 2022 r., gdy spółka nawiązała współpracę z OpenAI. Firmy zaczęły kooperować, by dodać humanoidom sztuczną inteligencję. Inwestycja twórców ChatGPT przyciągnęła do 1X uwagę innych graczy. Dziś norweska spółka wykorzystuje modele języka i uczenia w swoich maszynach. W konsekwencji – jak podaje serwis VentureBeat – boty są w stanie zrozumieć o co użytkownik pyta w języku naturalnym i wykonywać to zadanie. 1X, poza Neo, na koncie ma też kołowego robota Eve, który został już wdrożony w wielu przedsiębiorstwach (pomaga w zakładach przemysłowych w przenoszenie sprzętu, a nawet potrafi otwierać drzwi).

Neo kontra Optimus

Na rynku firm pracujących nad humanoidalnymi botami robi się coraz ciaśniej. W tej branży prym wiodą jednak tacy gracze jak Boston Dynamics (należy do Hyundai Motor Group) oraz Tesla (spółka Elona Muska opracowuje robota AI o nazwie Optimus). Według MarketsAndMarkets sektor robotów wyposażonych w sztuczną inteligencję do 2026 r. będzie wart ponad 35 mld dol. Dla porównania w 2021 r. było to niecałe 7 mld dol. Analitycy prognozują, że w najbliższych latach wartość tej branży będzie rosła w tempie niemal 40 proc. rocznie.

Czytaj więcej

Do wyścigu humanoidów dołącza maszyna z Azji. To niezwykły cyborg GR-1
Technologie
Udowodnij, że jesteś człowiekiem. Kontrowersyjny projekt twórcy ChatGPT w Polsce
Technologie
Ta technologia ratuje życie i je odbiera. „Jest jak proch strzelniczy”
Technologie
Samoloty pasażerskie polecą ponad 6 tys. km/h. To wcale nie jest odległa przyszłość
Technologie
Roboty zyskały mięśnie. Ten przełom ma daleko idące skutki
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Technologie
Armia USA zyska „polskiego” drona. Stworzyła go firma pioniera helikopterów