Jeff Bezos i Nvidia będą rozwijać humanoidy. Roboty mają zastąpić ludzi w pracy

Firma tworząca dwunożne roboty Figure AI zyska dofinansowanie i najpotężniejszych inwestorów z branży technologicznej. W humanoidy wierzy Jeff Bezos, założyciel Amazona.

Publikacja: 25.02.2024 10:03

Maszyny od Figure AI wyróżniać ma podobno nie tylko inteligencja, ale także "wyjątkowa umiejętność d

Maszyny od Figure AI wyróżniać ma podobno nie tylko inteligencja, ale także "wyjątkowa umiejętność do zastępowania ludzi"

Foto: Figure

Figure AI, start-up z siedzibą w Sunnyvale w Kalifornii, tworzący humanoidy, rośnie jak szalony. Ledwo miesiąc temu ujawniono, że Microsoft i OpenAI postanowiły wspólnie zainwestować w niego 0,5 mld dol. (sprawiając, że jego wycena sięgnęła 2 mld dol.), a już pojawiają się kolejni giganci zainteresowani wyłożeniem potężnych kwot na rozwój zaawansowanych robotów.

Sztuczna inteligencja i zaawansowane roboty

Chodzi o Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, a także koncern NVIDIA, jednego z największych producentów procesorów na świecie, który płynie na fali boomu na systemy sztucznej inteligencji. Razem wpompują w firmę kierowaną przez Bretta Adcocka aż 675 mln dol. Na liście podmiotów, które finansują spółkę mają być również fundusze VC Intela, LG, Samsunga, a także m.in. Parkway Venture Capital, ARK Venture Fund i Aliya Capital Partners.

Czytaj więcej

Twórca ChatGPT stawia na humanoidy. Wsparty przez gigantów Neo zastąpi ludzi

Start-up Figure AI powstał dwa lata temu i szybko przyciągnął duży kapitał. W 2023 r. do spółki trafiło 70 mln dol., a jego wycena po roku działalności sięgała 400 mln dol. Firma kilka miesięcy temu zdążyła już nawiązać współpracę z BMW, wprowadzając swoje najnowocześniejsze roboty do zakładu tego koncernu w Spartanburgu w Karolinie Północnej.

Co potrafią humanoidy?

Maszyny od Figure AI wyróżniać ma podobno nie tylko inteligencja, ale także "wyjątkowa umiejętność do zastępowania ludzi". A to rozwiązanie, które w dobie niedoborów siły roboczej, jest na wagę złota. Dane wskazują, że obecnie tylko w USA jest ponad 10 mln miejsc pracy, w których wykonywane zadania są niezwykle pracochłonne i wymagałyby automatyzacji. Potencjał ten wykorzystać chce też rywal Figure AI, czyli konstruowany przez Teslę humanoid Optimus.

Czytaj więcej

Elon Musk ujawnił nowego humanoida i cenę. Takich robotów mają być miliardy
Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację