Sztuczna inteligencja wchodzi do smartfonów. Przewidzi ruchy użytkownika

Boom na ChatGPT i inne generatywne systemy AI zmieni sposób korzystania z urządzeń. Dotychczas po takie narzędzia użytkownicy smartfonów sięgali głównie poprzez chmurę. Teraz obsługa będzie szybsza, intuicyjna, a AI przewidzi ruchy użytkownika.

Publikacja: 26.02.2024 12:03

Telefony mają być wyposażane w bardziej zaawansowane chipy do obsługi sztucznej inteligencji oraz w

Telefony mają być wyposażane w bardziej zaawansowane chipy do obsługi sztucznej inteligencji oraz w systemy, które umożliwią aplikacjom AI działanie właśnie bezpośrednio na smartfonie, a nie w chmurze

Foto: Adobe Stock

Sztuczna inteligencja ma być bezpośrednio „wszywana” w urządzenia. Taką rewolucję w smartfonach szykować mają główni producenci sprzętu, w tym Samsung. Jak podaje CNBC, telefony mają być wyposażane w bardziej zaawansowane chipy do obsługi sztucznej inteligencji oraz w systemy, które umożliwią aplikacjom AI działanie właśnie bezpośrednio na smartfonie, a nie w chmurze. Eksperci prognozują, że ta zmiana będzie szybko wdrażana. – Nikt nie chce pozostać w tyle. AI to modne hasło w tym roku, na którym będą się skupiać wszyscy dostawcy – komentuje w CNBC Bryan Ma, wiceprezes w firmie analitycznej IDC.

Chipsety dają moc dla AI

Sygnał do zmian dali giganci na rynku półprzewodników – Qualcomm i MediaTek. Przedsiębiorstwa te wprowadziły na rynek smartfonów tzw. chipsety, które zapewniają telefonom moc obliczeniową wymaganą dla aplikacji AI, a dokładniej dla wprowadzenia dużych modeli językowych (LLM) i generatywnej sztucznej inteligencji. LLM to modele sztucznej inteligencji trenowane na ogromnych ilościach danych, które stanowią podstawę aplikacji takich jak powszechnie popularne chatboty. Te z kolei są w stanie w naszych urządzeniach tworzyć nowatorskie funkcje jak np. możliwość generowania przez obrazów lub tekstu na podstawie monitu użytkownika.

Czytaj więcej

W 2024 roku sztuczna inteligencja będzie wszędzie. „Konsumenckie urządzenie AI”

Wcześniej wiele aplikacji AI na urządzeniach było częściowo przetwarzanych w chmurze, a następnie pobieranych na telefon. Jednak zaawansowane chipy zmienią ten stan rzeczy – więcej aplikacji AI będzie uruchamianych wyłącznie na urządzeniu.

Sztuczna inteligencja będzie szybsza

Ben Wood, główny analityk w CCS Insight, przekonuje, iż to „zmieni zasady gry”. AI bezpośrednio na urządzeniu przyspieszy m.in. działanie sztucznej inteligencji. Przetwarzanie wprost na telefonie to również furtka do opracowania tzw. antycypacyjnej AI – koncepcji, zgodnie z którą sztuczna inteligencja jest wystarczająco zaawansowana, aby nauczyć się zachowania użytkownika smartfona. Wówczas taki bot mógłby sprawić, że urządzenie będzie o bardziej intuicyjne i może przewidywać nasze działania.

Czytaj więcej

Rosyjski rywal ChatGPT zadba o „interes narodowy”. AI ma myśleć jak Władimir Putin
Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację