„Zabójca dronów" wchodzi do akcji. Skynet odpowiedzią na skuteczność bezzałogowców

Nazwa systemu antydronowego nawiązuje do filmu „Terminator" i inteligentnego systemu obrony, który wyrwał się spod kontroli człowieka. Skynet ADS ma zwalczać cele powietrzne lub zmuszać je do lądowania.

Publikacja: 07.03.2024 18:01

Tajwan wprowadza ręczną broń antydronową o wysokiej skuteczności

Tajwan wprowadza ręczną broń antydronową o wysokiej skuteczności

Foto: Skynet ADS

System Skynet ADS to dwulufowa broń opracowana przez tajwańską firmę DronesVision i produkowana od podstaw w kraju. Ma futurystyczny kształt przypominający filmy science-fiction, takie jak „Terminator" oraz ergonomiczną konstrukcję ułatwiającą obsługę przez żołnierzy. Skynet ADS może skutecznie blokować transmisję wideo i sygnał GPS wrogich dronów, a nawet zmusić je do powrotu lub wylądowania. Jak zachwala wojsko Tajwanu, które właśnie wprowadza system, dzięki wdrożeniu Skynetu ADS przestrzeń powietrzna będzie całkowicie bezpieczna. Niedawno Tajwan prezentował też drona-samobójcę przeznaczonego do niszczenia radarów wroga.

Tajwan wzmacnia obronę

Jak podaje Liberty Times, władze Tajwanu planują także zintegrowanie systemu przeciwdziałania UAV w polu widzenia z funkcjami aktywnego ostrzegania, pasywnego wykrywania i zakłócania.

Czytaj więcej

Rewolucyjny dron „Lovkiy” wesprze Rosjan w Ukrainie. To rozwiązanie z... USA

W ramach programu systemu antydronowego, którego opracowanie kosztowało 146 mln dol. ponad 40 baz wojskowych na Tajwanie otrzyma sprzęt obronny o wartości 4,6 mld dol.

Tajwan wzmacnia swoje siły zbrojne w związku z zagrożeniem ze strony Pekinu. Ministerstwo Obrony Narodowej stwierdziło, że rozmieszczenie systemów przeciwdronowych jest najwyższym priorytetem w walce z zagrożeniami wojennymi. Planowane jest zintegrowanie systemu przeciwdziałania dronom w polu widzenia z aktywnym ostrzeganiem, pasywnym wykrywaniem i stosowaniem zakłóceń.

Skynet ADS jest wprowadzany prawie dwa lata po incydencie z chińskim dronem, który wykonał zdjęcia tajwańskich żołnierzy stacjonujących w Batalionie Garnizonowym Lieyu. W ramach standardowej procedury operacyjnej żołnierz próbował sfotografować wrogiego drona, podczas gdy inni rzucali w niego kamieniami. 

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.