Rosja traci pozycję w kosmosie. Putin chce atomowego statku kosmicznego

Prezydent Władimir Putin wezwał swój rząd do znalezienia funduszy na plan budowy statku kosmicznego o napędzie atomowym. To reakcja na tego typu projekty na Zachodzie.

Publikacja: 15.03.2024 18:51

Prezydent Rosji marzy o odzyskaniu silnej pozycji w kosmosie i snuje ambitne plany statku o napędzie

Prezydent Rosji marzy o odzyskaniu silnej pozycji w kosmosie i snuje ambitne plany statku o napędzie nuklerarnym

Foto: Kremlin.ru

Blok jądrowy do pracy w kosmosie powinien zostać sfinansowany na czas – powiedział Putin na posiedzeniu gabinetu — Ten temat jest ważny, a Rosja ma kompetencje, których nie mają inne kraje, ale musimy zwrócić szczególną uwagę, aby je rozwinąć – dodał, cytowany przez agencję Bloomberg.

Jak dotąd nikt nie stworzył i nie zademonstrował w kosmosie napędu termonuklearnego. Rosja od ponad dekady pracuje nad stworzeniem modułu transportowego o napędzie atomowym do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej, ale problemy finansowe i sankcje USA uderzają w te plany. Tymczasem taki silnik to przyszłość - skróciłby lot astronautów na Marsa o połowę, a na Tytana pięciokrotnie.

Zachód pracuje nad silnikiem atomowym

Tymczasem w krajach zachodnich takie projekty są już zaawansowane. W zeszłym roku Departament Obrony USA i NASA wybrały firmę Lockheed Martin Corp. do zaprojektowania i opracowania pierwszego nuklearnego silnika rakietowego do testów w przestrzeni kosmicznej w ramach programu o nazwie DRACO. Amerykanie zakładają, że pierwszy lot testowy może odbyć się już w 2027 roku.

Czytaj więcej

Loty międzygalaktyczne są możliwe. Powstaje przełomowy silnik termojądrowy

Z kolei Brytyjczycy z firmy Pulsar Fusion budują silnik w ośrodku testowym w Bletchley w Wielkiej Brytanii, zaczynając od testów w ośmiometrowej komorze. Reaktor termojądrowy wytwarza energię, tworząc plazmę naładowanych elektrycznie cząstek. Te są przekształcane w ciąg za pomocą wirującego pola magnetycznego. Tymczasem warunki w kosmosie – bardzo zimno i niemal idealna próżnia – sprzyjają reakcjom termojądrowym, co czyni taki silnik niezwykle wydajnym. - Ludzkość ma ogromne zapotrzebowanie na szybszy napęd w naszej rozwijającej się gospodarce kosmicznej, a fuzja jądrowa oferuje tysiąc razy większą moc niż konwencjonalne silniki jonowe obecnie używane na orbicie - tłumaczy Richard Dinan, dyrektor generalny Pulsar Fusion.

A może elektrownia na Księżycu

Istnieje już precedens wykorzystania energii jądrowej w misjach kosmicznych i w innych odległych obszarach Ziemi. Stany Zjednoczone wykorzystały pluton-238, który ma korzystny okres półtrwania, jako źródło zasilania komputerów, instrumentów naukowych i innego sprzętu podczas misji kosmicznych, podczas gdy Rosja wykorzystała inny materiał radioaktywny do zasilania odległych latarni morskich i atomowych łodzi podwodnych .

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej powiedział na początku marca, że ​​pracuje z Chinami nad planami dostarczenia i zainstalowania elektrowni jądrowej na Księżycu do 2035 r. - Elektrownię musiałyby zbudować roboty - mówił Jurij Borysow, dyrektor generalny Roskosmosu agencji Interfax.

Rosjanie nie są w stanie prowadzić samodzielnie ambitnego programu kosmicznego. Próba wylądowania statku kosmicznego w pobliżu południowego bieguna Księżyca przez Roskosmos zakończyła się niepowodzeniem w sierpniu, kiedy jego statek Luna-25 rozbił się o Księżyc. Misja miała być powrotem Moskwy na Księżyc po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego ponad trzydzieści lat temu, ale zamiast tego stała się ostatnią z serii niepowodzeń w przestrzeni.

Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Sztuczna inteligencja może doprowadzić do wymierania języków. Polski jest zagrożony?