Te baterie mogą pracować wiecznie. Będzie je zasilać tlen

Opracowywane właśnie w Chinach wszczepialne w ciało baterie mogą zapewnić stabilne zasilanie najróżniejszych urządzeń. Pobiorą tlen z organizmu. Takich nowatorskich projektów baterii jest więcej.

Publikacja: 29.03.2024 13:32

Projekty stworzenia baterii o nieograniczonej żywotności są bardzo zaawansowane

Projekty stworzenia baterii o nieograniczonej żywotności są bardzo zaawansowane

Foto: Adobe Stock

Projekt jest w fazie testów. Naukowcy wszczepili baterię szczurom i po dwóch tygodniach zaobserwowali, że ta działa z powodzeniem. Akumulator generował napięcie wyjściowe w zakresie 1,3–1,4 V. Największą innowacją jest sposób jego ładowania – ten bowiem napędzany jest tlenem zawartym w organizmie. A – jak pisze serwis Interesting Engineering – ponieważ ten nigdy się nie wyczerpuje, również samo ogniwo jest praktycznie niewyczerpywalne.

Wieczne zasilanie elektroniki

Eksperci z Politechniki w Tianjin w Chinach, którzy stoją za tym nowatorskim rozwiązaniem, wskazują, iż taką baterię można wszczepić z wielu powodów. Akumulator może zasilać przeróżne technologie medyczne, stymulujące funkcje życiowe (np. rozruszniki serca, czy neurostymulatory pomagające w tłumieniu przewlekłego bólu). Dziś ich działanie jest zaplanowane na kilka lat, co oznacza, że konieczne są operacje, by wymienić źródło zasilania. Chiński wynalazek ma starczyć na całe życie pacjenta. Ale może być też wykorzystywany w bardziej komercyjnych technologiach, w tym wearables.

Czytaj więcej

Zbliża się koniec ładowarek? Atomowa bateria smartfona starczy na 50 lat

Konstrukcja akumulatora składa się z elektrod wykonanych ze stopu na bazie sodu i złota ze specjalnymi mikroskopijnymi porami (złoto stanowi dobry przewodnik i nie jest odrzucane przez organizm). Elektrody mogą reagować z tlenem w organizmie i generować napięcie. Test na szczurach zdał egzamin i pokazał, że projekt stworzenia baterii o nieograniczonej żywotność zmierza w dobrym kierunku. Teraz naukowcy koncentrują się na wypracowaniu wyższych napięć, a także nowych zastosowaniach. Badacze podkreślają bowiem na łamach magazynu „Chem”, że ciepło wytwarzane przez ogniwo mogłoby posłużyć do zabijania komórek nowotworowych. Produktami ubocznymi działania akumulatora (na skutek reakcji chemicznych) są też cząsteczki nadtlenku wodoru i jony sodu. Chińczycy twierdzą, że pojawiają się jednak w małych ilościach i były łatwo metabolizowane w nerkach i wątrobie szczurów.

Baterie, które nigdy się nie wyczerpią

Projektów nowatorskich baterii, które w nieodległej przyszłości mogą zrewolucjonizować ten rynek, jest więcej. Wystarczy wspomnieć o badaniach zespół naukowców z Northwestern University. Opracowali oni nowe ogniwo paliwowe, które pozyskuje energię z drobnoustrojów żyjących w ziemi. Bateria, wielkości szkolnego piórnika, zasilana całkowicie z gleby, mogłaby zasilać praktycznie nieustannie m.in. podziemne czujniki stosowane w rolnictwie precyzyjnym i zielonej infrastrukturze.

Czytaj więcej

Powstaną ogniwa paliwowe, które mogą działać wiecznie. Niezwykłe źródło energii

Specjaliści z Korea Advanced Institute of Science and Technology opracowali natomiast elastyczne ogniwa słoneczne o wyjątkowej wydajności. Te mogłyby posłużyć np. do zasilania technologii ubieralnych (tzw. wearables), bo są odporne na złamania, rozciągliwe, a przy tym wyjątkowo lekkie (inżynierowie zastosowali polimer przewodzący o rekordowej wydajności konwersji). Z kolei jeszcze dalej idzie Betavolt Technology. Chińska firma zaprojektowała miniaturowe ogniwa atomowe (o rozmiarach mniejszych od monety), które mają zapewnić nieustanną energii dla elektronicznych gadżetów. Nowatorska bateria miałaby zapewnić zasilanie np. smartfona przez nawet pół wieku (wystarczałaby zatem na całą długość „życia” właściwie każdego urządzenia elektronicznego).

Czytaj więcej

Bateria, która nigdy się nie wyczerpie. Przełom jest bardzo blisko
Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację