To ma być rewolucja, która ma odmienić nie tylko przemysł czy logistykę, ale też życie codzienne. Już teraz humanoidy zbliżają się do wyglądu i do możliwości ludzi, a ostatnie miesiące przyniosły premiery licznych konstrukcji.
Wyjątkowo pojętny Kanadyjczyk
Phoenix siódmej generacji, z którego produkcją rusza właśnie kanadyjska firma Sanktuarium, jest tańszy i lepiej od poprzedników odwzorowuje ruchy człowieka. Ma znacznie lepszą ostrość widzenia i delikatniejszy dotyk. Poza tym jest wyposażony w zminiaturyzowaną hydraulikę, która zmniejsza wagę, zużycie energii przez każdego robota. I co najważniejsze: potrafi nauczyć się nowych zadań w mniej niż 24 godziny. Choć w przypadku humanoidów najczęściej zwraca się uwagę na mechatronikę, w szczególności sposób poruszania się, Kanadyjczycy skupili się na inteligencji robotycznej, bo jak twierdzą , wciąż producenci są pięć–dziesięć lat od stworzenia robotów, które są w stanie uczyć się nowych zadań w sposób podobny do ich ludzkich współpracowników.
Czytaj więcej
Niemcy chcą, by roboty pracujące w ich sklepach, były traktowane podobnie do ludzi. To oznacza, że miałyby dostać wolne niedziele. Za naszą zachodnią granicą tzw. Sonntagsruhe, czyli niedzielny odpoczynek to świętość.
– Phoenix to kluczowy krok na drodze do sztucznej inteligencji ogólnej i jesteśmy podekscytowani, że możemy temu przewodzić – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny Geordie Rose.
Skośnookie roboty
Na rynku humanoidów najbardziej zamieszać mogą jednak Chińczycy. Wspierane przez państwo centrum innowacji w dziedzinie robotyki w Pekinie uruchomiło swojego pierwszego humanoidalnego robota Tiangong. Robot ujawniony w Pekinie 4 maja przez firmę Beijing Humanoid Robot Innovation Center Company, ma 163 cm wysokości, porusza się z prędkością 6 km/h (płynnie pokonuje zbocza i schody) i potrafi przetwarzać 550 bilionów operacji na sekundę. Najważniejsze jednak, że chiński rząd tworzy cały ekosystem takich firm i planuje ułatwić powszechny dostęp do platformy robotów humanoidalnych właśnie za pośrednictwem Tiangong, oferując ją jako rozwiązanie open source.