Zapowiedzią prawdziwej rewolucji jest CeraCharge, przełomowy materiał do akumulatorów półprzewodnikowych o 100 razy większej gęstości energii. Pozwoli na znacznie rzadsze ładowanie smartfona (na początek iPhone'a), jak i wydłużenie jego trwałości. Za innowacją stoi dostawca baterii dla Apple, japońska międzynarodowa firma elektroniczna TDK Corporation. Ten gigant niegdyś znany choćby z kaset VHS czy dyskietek opracował nowy materiał. Jego baterie półprzewodnikowe jako pierwsze na świecie będą całkowicie ceramiczne.
Znacznie dłuższa praca baterii
Półprzewodnikowa bateria SMD umożliwia akumulatorom osiągnięcie gęstości energii 1000 Wh/l, czyli około 100 razy większej niż gęstość energii konwencjonalnych akumulatorów półprzewodnikowych. Celem tokijskiej firmy było opracowanie akumulatorów o znacznie większej gęstości energii, aby poprawić wydajność i żywotność różnych urządzeń elektronicznych. Rozwiązanie może trafić do wielu mniejszych urządzeń jak bezprzewodowe słuchawki, aparaty słuchowe i inteligentne zegarki.
Czytaj więcej
Ładowanie telefonu w kilka sekund, laptop, który działa cały dzień bez przerwy, a także elektryk, którego nie trzeba często ładować. Wkrótce może być to rzeczywistością, a nie tylko marzeniem. Koreańscy naukowcy stworzyli akumulator sodowo-jonowy.
Technologia TDK pojawia się w odpowiednim momencie, który może spowolnić utylizację baterii poprzez wymianę istniejących. Portal 9to5Mac twierdzi, że technologia ta ma zastąpić rodzaj ogniw guzikowych używanych obecnie w urządzeniach takich jak Apple AirTags, które nie nadają się do ponownego ładowania i działają przez około godzinę. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami UE firmy są zobowiązane do wycofywania baterii jednorazowych na rzecz akumulatorów.
Dodatkowo chodzi o względy bezpieczeństwa, choćby przy podróżach lotniczych. W przypadku obecnie stosowanych baterii dochodzi czasami do samozapłonów, nowa technologia ma temu przeciwdziałać.