Na Oregon State University opracowano nowego chipa AI, który sześciokrotnie zwiększa efektywność energetyczną przy użyciu nowatorskiego systemu materiałów. Celem prac nad nim było zmniejszenie ogromnego zużycia energii przez sztuczną inteligencję poprzez naśladowanie zintegrowanych metod przetwarzania biologicznych sieci neuronowych.
Badanie, finansowane przez National Science Foundation, prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Michigan. We współpracy uczestniczyli także naukowcy z Uniwersytetu Oklahomy, Uniwersytetu Cornell i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.
Dlaczego AI zużywa tak dużo energii?
Wraz ze wzrostem wykorzystania sztucznej inteligencji rośnie ilość wymaganej przez nią energii. Prognozy pokazują, że do 2027 r. sztuczna inteligencja będzie odpowiadać za pół procenta światowego zużycia energii, zużywając jej rocznie tyle co cała Holandia.
Czytaj więcej
Związany z AI boom na centra danych generuje ogromny i gwałtownie rosnący popyt na energię elektryczną. Zabraknąć może prądu, a polityka klimatyczna może się załamać.
Sieun Chae, adiunkt elektrotechniki i informatyki, pracuje nad zmniejszeniem śladu elektrycznego tej technologii. Prowadzi badania nad chipami opartymi na nowatorskiej platformie materiałowej, która umożliwia zarówno obliczenia, jak i przechowywanie danych, naśladując sposób, w jaki biologiczne sieci neuronowe radzą sobie z przechowywaniem i przetwarzaniem informacji. Wyniki jej badań opublikowano niedawno w czasopiśmie Nature Electronics.