Powstał rewolucyjny procesor. Przyspieszy rozwój AI i zmniejszy zużycie energii

Nowa generacja procesorów dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii przez systemy sztucznej inteligencji. Inaczej rozwój AI i centrów danych doprowadziłby do braków prądu i przerw w dostawach.

Publikacja: 29.06.2024 07:02

Chipy AI są przeznaczone do obliczania zadań w pamięci, co minimalizuje przepływ danych między pamię

Chipy AI są przeznaczone do obliczania zadań w pamięci, co minimalizuje przepływ danych między pamięcią a procesorem. W ten sposób mogą wykonywać zadania AI w sposób bardziej energooszczędny

Foto: Adobe Stock

Na Oregon State University opracowano nowego chipa AI, który sześciokrotnie zwiększa efektywność energetyczną przy użyciu nowatorskiego systemu materiałów. Celem prac nad nim było zmniejszenie ogromnego zużycia energii przez sztuczną inteligencję poprzez naśladowanie zintegrowanych metod przetwarzania biologicznych sieci neuronowych.

Badanie, finansowane przez National Science Foundation, prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Michigan. We współpracy uczestniczyli także naukowcy z Uniwersytetu Oklahomy, Uniwersytetu Cornell i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Dlaczego AI zużywa tak dużo energii?

Wraz ze wzrostem wykorzystania sztucznej inteligencji rośnie ilość wymaganej przez nią energii. Prognozy pokazują, że do 2027 r. sztuczna inteligencja będzie odpowiadać za pół procenta światowego zużycia energii, zużywając jej rocznie tyle co cała Holandia.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja to energetyczny potwór. Braki prądu i krach polityki klimatycznej

Sieun Chae, adiunkt elektrotechniki i informatyki, pracuje nad zmniejszeniem śladu elektrycznego tej technologii. Prowadzi badania nad chipami opartymi na nowatorskiej platformie materiałowej, która umożliwia zarówno obliczenia, jak i przechowywanie danych, naśladując sposób, w jaki biologiczne sieci neuronowe radzą sobie z przechowywaniem i przetwarzaniem informacji. Wyniki jej badań opublikowano niedawno w czasopiśmie Nature Electronics.

- Wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji komputery są zmuszone do szybkiego przetwarzania i przechowywania dużych ilości danych – mówi Chae. - Chipy AI są przeznaczone do obliczania zadań w pamięci, co minimalizuje przepływ danych między pamięcią a procesorem. W ten sposób mogą wykonywać zadania AI w sposób bardziej energooszczędny — dodaje.

Jak ograniczyć zużycie energii

Chipy zawierają elementy zwane memrystorami – skrótem od rezystorów pamięci. Większość memrystorów składa się z prostego układu materiałowego składającego się z dwóch pierwiastków, ale te objęte tym badaniem zawierają nowy układ materiałowy znany jako tlenki stabilizowane entropijnie (ESO). ESO składają się z ponad pół tuzina elementów, co pozwala na precyzyjne dostrojenie ich możliwości pamięci.

Czytaj więcej

Miniaturowy reaktor jądrowy odmieni energetykę i misje kosmiczne. Jest projekt

Memrystory są podobne do biologicznych sieci neuronowych pod tym względem, że żadna z nich nie ma zewnętrznego źródła pamięci – w związku z tym nie dochodzi do strat energii podczas przenoszenia danych z wnętrza na zewnątrz i z powrotem. Optymalizując skład ESO, który najlepiej sprawdza się w przypadku określonych zadań sztucznej inteligencji, chipy oparte na ESO mogą wykonywać zadania przy znacznie mniejszym zużyciu energii niż jednostka centralna komputera, powiedział Chae.

Innym skutkiem jest to, że sztuczne sieci neuronowe będą w stanie przetwarzać informacje zależne od czasu, takie jak dane audio i wideo, dzięki dostrojeniu składu ESO tak, aby urządzenie mogło pracować w różnej skali czasu.

Technologie
Chiny penetrują rowy oceaniczne. Dlaczego wysyłają tam batyskafy?
Technologie
Maszyny zastąpią ludzi w armii USA. Bullfrog jest szybki i bezwzględny
Technologie
AI Google'a życzyła ludziom śmierci. Internauci w szoku
Technologie
„Proces przekształcania robotów w ludzi”. Chiny rzuciły wyzwanie USA i Muskowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Technologie
Ten myśliwiec szóstej generacji ma atakować z kosmosu. Chiny rzucają wyzwanie w USA