Ukraińcy znaleźli zaskakujący sposób na rosyjskie drony. Bardzo skuteczny

Inżynierowie z kijowskiej firmy Kvertus opracowali nowatorski system walki elektronicznej – technologia ta z łatwością wykrywa rosyjskich żołnierzy, którzy sterują bezzałogowcami.

Publikacja: 05.09.2024 12:02

Ukraińskie balony śledzą ruch rosyjskich dronów, umożliwiając kontratak

Ukraińskie balony śledzą ruch rosyjskich dronów, umożliwiając kontratak

Foto: Aerobavovna

Ukraińcy jednostki Aero Azimuth, czyli swojego systemu lokalizującego operatorów, instalują czujniki na balonach, które unoszą się wysoko w powietrzu. Z tej perspektywy „wykrywacz” ma szeroki zasięg monitorowania przestrzeni i śledzenia sygnałów radiowych. W tym zakresie Kvertus współpracuje z firmą dronową Aero Bavovna – ta specjalizuje się właśnie w produkcji tzw. aerostatów przeznaczonych do zastosowań wojskowych i cywilnych (od 2023 r. dostarcza mobilne systemy aerostatów dla sił zbrojnych Ukrainy).

Jak Ukraińcy wykrywają operatorów dronów

Jak podaje ukraiński portal Militarnyi, niedawno odbyła się prezentacja innowacyjnej technologii, która pozwoli wykrywać lokalizację wrogich operatorów dronów (UAV). „Lokalizacje te mogą być następnie celem ataku, aby zakłócić lub zlikwidować zagrożenie ze strony UAV” – pisze Militarnyi. I wskazuje, że to inne podejście do zagrożenia niż wszystkie poprzednie, gdyż koncentruje się na pierwszym ogniwie zagrożenia, a nie samej broni (dron).

Czytaj więcej

To może być koszmar Rosjan. Na front trafiły drony odporne na zagłuszanie

Wyeliminowanie „pilota” drona i wspierającej go załogi wraz ze sprzętem oznaczałoby faktyczną neutralizację zagrożenia. Umieszczony na balonie Azimuth wykrywa bezzałogowe statki powietrzne i określa ich położenie, a następnie śledzi sygnały ich pokładowych systemów (w tym kanały sterowania, telemetrii i transmisji danych). Choć oficjalnie maksymalny zasięg wykrywania wynosi 30 km to testy wykazały, że na pewnym pułapie skuteczność tą udało się podwoić. Przy tym system jest w stanie autonomicznie śledzić wiele celów równocześnie. A to oznacza, że potrafi lokalizować nawet większą liczbę operatorów (sterujących np. rojem dronów).

Wielka rola dronów na wojnie

Umieszczane na balonie urządzenie Kvertusa jest niewielkie i waży ok. 8 kg. W powietrzu może utrzymywać się przez długi okres czasu.

Czytaj więcej

Chiński pies robot kąsa Rosjan. Niezwykła broń w rękach Ukraińców

Drony stały się już symbolem wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Urządzenia takie wykorzystywane są tam przez obie strony konfliktu w walce na masową skalę – do atakowania czołgów, a nawet pojedynczych żołnierzy. Uderzają w rojach, misjach kamikaze, zrzucają ładunki wybuchowe. Ostatnio ukraińska armia pokazała w akcji również całkowicie nowatorskiego bezzałogowca, wyposażonego w miotacz płomieni.

Technologie
Kamizelka kuloodporna nie do przebicia? Powstał najbardziej wytrzymały materiał
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Technologie
Chcą przywrócić do życia dodo i mamuty. Firma osiągnęła astronomiczną wartość
Technologie
Chińska firma stworzyła imponującego robota. Ma wiele wspólnego z „Rodziną Addamsów”
Technologie
Zamrożeni poczekają na lekarstwo. Nowy kontrowersyjny sposób wydłużania życia
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Prąd z grzybów. Żywe baterie mogą zasilać elektronikę, a potem zniknąć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego