Niespodziewany efekt popularnego środka wczesnoporonnego. Może wydłużać życie

Naukowcy twierdzą, że Mifepriston, stosowany także w leczeniu raka, może utorować drogę terapiom przeciwstarzeniowym. Właściwości przeciwstarzeniowe wykazał też popularny lek na cukrzycę i otyłość Ozempic.

Publikacja: 26.10.2024 17:29

Coraz więcej leków wykazuje dodatkowe zaskakujące właściwości, w tym wpływa na wydłużenie życia

Coraz więcej leków wykazuje dodatkowe zaskakujące właściwości, w tym wpływa na wydłużenie życia

Foto: Bloomberg

Nowe badania biologów z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles ujawniają, że Mifepriston, lek najlepiej znany ze swojego zastosowania w celu zakończenia bardzo wczesnej ciąży, paradoksalnie, może również wydłużyć życie. Odkrycia te mogą utorować drogę do nowoczesnego leczenia przeciwstarzeniowego.

Jakie są zastosowania Mifepristonu?

Mifepriston, który jest również stosowany w leczeniu choroby Cushinga i niektórych nowotworów, przykuł uwagę naukowców badających sposoby na wydłużanie życia. Podczas badania z udziałem muszek owocówek, John Tower, profesor nauk biologicznych na USC, porównał działanie Mifepristonu do Rapamycyny, leku, który wykazał zdolność do wydłużania życia różnych zwierząt.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Fly”, wykazało, że oba leki niezależnie wydłużyły życie muszek owocówek. Co ciekawe, połączenie tych dwóch leków nie oferuje dodatkowych korzyści i nieznacznie skraca długość życia, co sugeruje, że działają one poprzez tę samą ścieżkę biologiczną. Naukowcy skupili się na mitofagii, aby zrozumieć, w jaki sposób Mifepryston i Rapamycyna mogą wydłużyć życie.

Czytaj więcej

„Babcie supermodelki”. Naukowcy wynaleźli lek przedłużający życie aż o jedną czwartą

Mitofagia jest jak komórkowy proces „oczyszczania”, w którym uszkodzone lub dysfunkcyjne mitochondria — producenci energii komórkowej — są rozkładane i poddawane recyklingowi. Zaburzona mitofagia została powiązana ze starzeniem się i chorobami związanymi z wiekiem, podczas gdy zwiększona mitofagia jest uważana za czynnik wydłużający życie podczas stosowania Rapamycyny.

Po raz pierwszy naukowcom udało się nieinwazyjnie zmierzyć mitofagię u muszek owocówek. Odkryli, że Mifepriston zwiększa ją w takim samym stopniu jak Rapamycyna. - Nieinwazyjny test mitofagii in vivo jest nowatorski, a nasze odkrycia sugerują, że poprawa zdrowia mitochondriów może mieć kluczowe znaczenie dla tego, jak oba leki wydłużają życie – powiedział Tower. Fakt, że Mifepriston – lek już zatwierdzony do różnych zastosowań medycznych – może zwiększać mitofagię, wskazuje na jego potencjał jako leczenia przeciwstarzeniowego - dodał Tower.

Czytaj więcej

Słynny futurolog: Jest sposób na radykalne wydłużenie życia. Nieśmiertelność blisko

W kolejnych etapach badania naukowcy muszą ustalić, czy efekty obserwowane u muszek owocówek można odtworzyć u ludzi. Jeśli tak, mifepryston może stanowić stosunkowo dostępny i bezpieczny sposób na zmniejszenie związanego z wiekiem spadku liczby komórek, torując drogę innym terapiom, które poprawiają zdrowie mitochondriów, aby wspierać długowieczność.

Jak działa Mifepriston?

Mifepryston to lek, który blokuje hormon zwany progesteronem, niezbędny do kontynuacji ciąży. Stosowany razem z innym lekiem zwanym Misoprostolem, jest wykorzystywany w celu zakończenia ciąży do dziesiątego tygodnia.

Niedawno naukowcy odkryli, że powszechnie dostępny tani lek na cukrzycę Metformina może również wydłużyć życie. Od dawna wiadomo, że lek ten ma działanie wykraczające poza leczenie cukrzycy, co skłoniło naukowców do zbadania go pod kątem takich schorzeń jak rak, choroby układu krążenia i starzenie się. Dane pochodzące od robaków, gryzoni, much i ludzi, którzy przyjmowali lek na cukrzycę, sugerują, że może on mieć działanie przeciwstarzeniowe.

Czytaj więcej

Ozempic hamuje starzenie? Kolejne zaskakujące właściwości popularnego leku

Także inny popularny obecnie lek – Ozempic wykazuje niezwykłe działania przeciwstarzeniowe. Okazuje się, że semaglutyd, główny składnik Ozempicu, zmniejsza ryzyko śmierci u osób z nadwagą i chorobami układu krążenia – wynika z kilku niezależnych badań. Naukowcy odkryli, że uczestnicy badań, którzy przyjmowali semaglutyd, umierali rzadziej ze wszystkich przyczyn, w tym także z przyczyn sercowo-naczyniowych i Covid-19. Lek ten łagodził również objawy niewydolności serca.

Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Technologie
Ukraińcy szkolą sztuczną inteligencję filmami z wojny. Wyrastają na potęgę
Technologie
Paliwo przyszłości kryje się pod Ziemią. Przełomowe znalezisko w Europie
Technologie
Pierwsza na świecie kamera AI wykrywa pijanych kierowców. Alkomat nie jest potrzebny?
Technologie
Chiny mają już drony z laserami. Promień tnie metal i zniszczy cały oddział wojska
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10