Aktualizacja: 15.12.2024 11:32 Publikacja: 14.12.2024 12:22
Trenowanie sztucznej inteligencje na twórczości ludzi budzi kontrowersje. Właściciele praw autorskich domagają się opłat
Foto: Bloomberg
„Biuro Głównego Lekarza Sądowego zidentyfikowało zmarłego, a zgon został określony jako samobójstwo” – powiedział rzecznik w oświadczeniu dla TechCrunch. Dzień przed znalezieniem ciała byłego pracownika OpenAI, okazało się, że wymieniono go w pozwie o prawa autorskie przeciwko tej firmie. Śmierć Balaji skomentował na X miliarder Elon Musk, założyciel konkurencyjnego potentata sztucznej inteligencji, xAI.
Balaji opuścił OpenAI po prawie czterech latach pracy, gdy zdał sobie sprawę, że technologia ta przyniesie więcej szkody niż pożytku społeczeństwu. Tak przekonywał w październikowym wywiadzie dla „The New York Times". Balaji skrytykował wówczas sposób, w jaki OpenAI miało wykorzystywać dane. Wyraził obawy, że łamane są prawa autorskie.
Nowy materiał, który jest prosty w wytwarzaniu i może pełnić różne funkcje, w tym pancerza, składa się ze 100 bilionów wiązań mechanicznych na centymetr kwadratowy. To największa gęstość, którą do tej pory osiągnięto.
W kontrowersyjny start-up Colossal Biosciences zainwestowali znani miliarderzy. Firma pozyskała właśnie pieniądze na swoje projekty, o których od kilku lat jest głośno na świecie.
„Mózg” nowego chińskiego humanoida może wykonać 550 mld operacji na sekundę. Robot został opracowany, aby pomóc zastąpić człowieka w niebezpiecznych lub powtarzalnych zadaniach.
Naukowcy tworzą pierwszą placówkę, która ma zamrażać, nawet na setki lat, śmiertelnie chorych, by mogli w ten sposób doczekać wynalezienia skutecznej terapii, a AI zadba o ich oszczędności. Do tej pory zamrażano osoby zmarłe.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Po raz pierwszy naukowcy użyli ogniwa paliwowego wykonanego z drożdży piekarskich i grzyba białej zgnilizny do zasilania czujników. To całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne źródło energii.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Amerykański Sąd Najwyższy orzekł w piątek przeciwko TikTokowi, uznając ustawę uderzającą w chiński serwis społecznościowy za zgodną z konstytucją. Platforma może wkrótce zostać zakazana w USA, o ile nie zostanie sprzedana w amerykańskie ręce.
Nowy materiał, który jest prosty w wytwarzaniu i może pełnić różne funkcje, w tym pancerza, składa się ze 100 bilionów wiązań mechanicznych na centymetr kwadratowy. To największa gęstość, którą do tej pory osiągnięto.
Rynek pracy pod wpływem AI przejdzie dużą transformację. Sztuczna inteligencja odbierze ludziom część wykonywanej przez nich pracy, ale też stworzy nowe możliwości. Warto więc przygotować się do tej zmiany i zdobywać nowe umiejętności.
Rosną wszystkie sektory rynku gastronomicznego, choć najszybciej przybywa punktów mobilnych, jak np. food trucki. Ogółem liczba placówek zwiększyła się o ponad 4 tys., co oznacza najlepszy wynik od dekady.
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Liczba użytkowników TikToka uczących się w aplikacji Duolingo języka mandaryńskiego skoczyła w ostatnich dniach o blisko 220 proc. Napędem jest masowa migracja z tego serwisu na RedNote. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa łapią się za głowę.
Inwestycje zagraniczne to nie zawsze złoto. Bruksela szuka podejrzanych inwestycji firm europejskich poza UE w półprzewodniki, AI i technologie kwantowe. Kraje członkowskie sprawdzą, czy nie trafiają one w niepowołane ręce.
Na finiszu są prowadzone na Politechnice Warszawskiej prace związane z budową komputera kwantowego. Maszyna ta będzie wykorzystywana przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a w przyszłości może pomóc w łamaniu szyfrów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas