Aktualizacja: 02.04.2025 03:12 Publikacja: 31.12.2024 06:48
Robot humanoidalny Atlas firmy Boston Dynamics potrafi już tańczyć czy wykonywać fikołki. To ta firma rozpoczęła rewolucję w robotyce od swoich słynnych robo-psów
Foto: mat. pras.
Dzięki zdolności naśladowania ludzkich ruchów i ekspresji roboty humanoidalne otwierają nowe możliwości w edukacji, logistyce, hotelarstwie, produkcji, medycynie, opiece nad seniorami czy eksploracji kosmosu. Ich zastosowanie jest jednak na razie ograniczone z powodu wysokich kosztów wytwarzania. Jednak, według Goldman Sachs, komponenty do robotów, od precyzyjnych przekładni po siłowniki, będą kosztować coraz mniej, co przyczyni się do ich szybszej komercjalizacji. W zeszłym roku koszt produkcji humanoidów szacowano na od 50 tys. dol. (w przypadku modeli z niższej półki) do 250 tys. dol. (najnowocześniejsze wersje) za jednostkę. Teraz to odpowiednio 30 tys. i 150 tys. dol.
Rozwijane przez firmę Neuralink chipy mózgowe, które mają pomóc odzyskać wzrok, jeszcze w tym roku zostaną wszcz...
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Naukowcy z niderlandzkiego QuTech stworzyli niezwykle precyzyjne bramki kwantowe. W odróżnieniu od dotychczas st...
Systemy AI zaprojektowane do przewidywania prawdopodobieństwa śmierci hospitalizowanego pacjenta w dużej mierze...
Technologie, które dotąd zarezerwowane były głównie dla najbardziej zaawansowanych myśliwców bojowych, trafią do...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Region może przyczynić się do rozwoju branży chipów w Polsce tak, jak miało to miejsce w poprzednich latach, na...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas