Aktualizacja: 02.04.2025 03:46 Publikacja: 17.01.2025 16:12
Nowy materiał może znaleźć zastosowanie w kamizelkach kuloodpornych czy pancerzach czołgów
Foto: AdobeStock
Zespół badawczy kierowany przez naukowców z Northwestern University opracował pierwszy w historii dwuwymiarowy, mechanicznie powiązany materiał o tak niezwykłej elastyczności i wytrzymałości. W komunikacie stwierdzono, że w przyszłości można by takie materiały wykorzystać do opracowania lekkich, a jednocześnie wydajnych kamizelek kuloodpornych czy innych tego typu wytrzymałych produktów.
Koncepcję wiązań mechanicznych po raz pierwszy stworzył w latach 80. Fraser Stoddart, chemik z Northwestern University. Następnie Stoddart rozszerzył rolę tych wiązań na maszyny molekularne, umożliwiając funkcje takie jak przełączanie, obracanie, kurczenie i rozszerzanie na wiele sposobów oraz wykorzystując je do tworzenia powiązanych ze sobą struktur, co przyniosło mu Nagrodę Nobla w 2016 r.
Rozwijane przez firmę Neuralink chipy mózgowe, które mają pomóc odzyskać wzrok, jeszcze w tym roku zostaną wszcz...
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Naukowcy z niderlandzkiego QuTech stworzyli niezwykle precyzyjne bramki kwantowe. W odróżnieniu od dotychczas st...
Systemy AI zaprojektowane do przewidywania prawdopodobieństwa śmierci hospitalizowanego pacjenta w dużej mierze...
Technologie, które dotąd zarezerwowane były głównie dla najbardziej zaawansowanych myśliwców bojowych, trafią do...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Region może przyczynić się do rozwoju branży chipów w Polsce tak, jak miało to miejsce w poprzednich latach, na...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas