Wraz z rozwojem technologii pojawiły się roboty towarzyszące, inaczej nazywane społecznymi (social robots). Robot towarzyszący to robot zdolny do interakcji z ludźmi wyposażony w technologie AI, czujniki, kamery, mikrofony i inne urządzenia, które pozwalają mu reagować na dotyk, dźwięki i obrazy. Potrafi rozmawiać, rozpoznawać twarze i często także wyrażać emocje. Jego rolą jest udział w codziennym życiu człowieka, przełamanie samotności i izolacji, a także wsparcie w edukacji.
Takich urządzeń będzie wokół nas coraz więcej, bo jest to obszar o wysokim potencjale rozwoju, który przyciąga inwestorów. Już teraz można mówić o sporym rynku robotów towarzyszących. Jak podaje firma badawcza GII Global Information, został on w 2023 r. wyceniony na 1,11 mld dol. W 2024 r. osiągnął wartość 1,26 mld dol. i przewiduje się, że wzrośnie do 2,86 mld dol. do 2030 r.
Japonia na czele. Popularne są Lovoty
Jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata jest narastająca samotność, którą roboty społeczne mogą skutecznie łagodzić. Badanie przeprowadzone na platformie Sermo (jednej z największych zamkniętych społeczności medycznych online) wśród 307 świadczeniodawców usług zdrowotnych w Europie i USA wykazało, że aż 69 proc. respondentów dostrzega w nich potencjał do poprawy zdrowia psychicznego pacjentów. Co więcej, 70 proc. lekarzy opowiedziało się za pomysłem, aby koszty zakupu robotów towarzyszących mogły być refundowane przez firmy ubezpieczeniowe.
Czytaj więcej
Roboty G1 i Go2 chińskiej firmy Unitree są mniejsze i jednocześnie bardziej przystępne cenowo niż ich odpowiedniki firm Boston Dynamics i Tesla. Roboty zostały zaprezentowane na targach CES 2025 w Las Vegas.
Krajem, który przoduje w rozwoju robotów społecznych, jest Japonia. Przykładem jest chociażby Lovot przypominający śmieszną maskotkę, z którym jego użytkownicy spędzają średnio godzinę dziennie. Popularność Lovotów rośnie nie tylko w Japonii, ale i w Chinach, gdzie w 2023 r. otwarto pierwszy sklep stacjonarny z tymi urządzeniami. Inny przykład to humanoidalny robot Pepper, wykorzystywany w edukacji, zwłaszcza do nauki o sztucznej inteligencji. Studenci mogą łączyć możliwości ChatGPT z fizyczną obecnością Peppera, obserwując, jak generatywna AI wpływa na jego funkcje komunikacyjne. Roboty społeczne znajdują również zastosowanie w placówkach medycznych. We francuskim szpitalu w Jouarre testowany jest robot Zora, który rozmawia z pacjentami, prowadzi ćwiczenia rehabilitacyjne i organizuje gry grupowe. Okazało się, że pacjenci chętniej niż z lekarzem dzielą się z nim swoimi problemami zdrowotnymi.