[b]GTS Central Europe[/b] poinformował dzisiaj o zakupie kolejnego podmiotu w Słowacji. Do grupy dołączy tamtejszy [b]Dial Telecom[/b], dostawca usług głosowych, internetowych i transmisji danych dla firm. Nie ujawniono wartości transakcji. [b]Adam Sawicki[/b], prezes GTS poinformował jedynie, że warunki finansowe przejęcia nie odbiegały od innych, już zrealizowanych i wartość transakcji była zbliżona do 4-5-krotności EBITDA (zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację) kupowanej firmy.

Po finalizacji zakupu słowacka część GTS CE będzie wypracowywać rocznie 50 mln euro przychodów, co da mu drugie miejsce po tamtejszym operatorze zasiedziałym. Adam Sawicki podtrzymał zainteresowanie GTS udziałem w sprzedaży [b]Exatela[/b], który działa w tym samym segmencie rynku (obsługuje głównie firmy i operatorów). Jak informowaliśmy, [b]Polska Grupa Energetyczna[/b], która jest większościowym akcjonariuszem Exatela, ma oficjalnie uruchomić procedurę pod koniec września.

– Mamy zapewnione finansowanie na tę transakcję: zarówno bankowe, jak i deklaracje akcjonariuszy, że są skłonni zainwestować więcej – mówił Adam Sawicki. Nie powiedział, ile GTS byłby skłonny zapłacić za Exatel, ani co w tej firmie najbardziej pociąga międzynarodową grupę. – Tego właśnie chcemy się dowiedzieć – mówił. Z drugiej strony [b]Piotr Sieluk[/b], prezes GTS Energis, zapewniał, że połączenie biznesu z Exatelem dałoby ewidentne korzyści. – Dla nas w tej sytuacji 2+2 będzie równało się 5 – mówił obrazowo. Przedstawiciele GTS-u podkreślali, że grupa ma doświadczenia w realizacji podobnych transakcji, że dla zarządów przejmowanych firm często jest miejsce w grupie oraz że nie szukają prostych oszczędności w postaci redukcji zatrudnienia. Piotr Sieluk wskazywał też, że oprócz Exatela grupę interesuje także [b]Telekomunikacja Kolejowa[/b] z grupy PKP. Kontrolowane przez Skarb Państwa PKP dopiero wybiera doradcę przy sprzedaży tego telekomu.

GTS CE chce ten rok zakończyć 400 mln euro przychodów i 90 mln euro EBITDA. W perspektywie 3-4 lat nie wyklucza debiutu na warszawskiej giełdzie. Jest kontrolowana przez konsorcjum prywatnych funduszy inwestycyjnych, na czele których stoją [b]Columbia Capital[/b] i [b]M/C Venture Partners[/b] oraz [b]Innova Capital[/b]. Do konsorcjum należą m.in. [b]HarbourVest Partners, Oak Investment Partners i Bessemer Venture Partners[/b]. Według Adama Sawickiego, przez ostatnich 12 lat GTS zainwestował w infrastrukturę własną i przejęcia 1,2 mld euro.