Unijne uniwersalne ładowarki wkrótce w sprzedaży

W najbliższych miesiącach w sklepach powinny pojawić się uniwersalne ładowarki przeznaczone dla wielu typów telefonów komórkowych — obiecała Komisja Europejska. Niezbędne normy, określające że wspólnym standardem ładowania będzie złącze micro USB, zostały uzgodnione wcześniej, w 2009 r.

– Nadeszła chwila, kiedy przemysł powinien uznać porozumienie i zacząć sprzedawać telefony z nowymi ładowarkami — oświadczył unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani. W ubiegłym roku KE osiągnęła porozumienie w sprawie ładowarek z 13 producentami sprzętu, m.in. z [b]Nokią, Sony Ercissonem, Apple, Motorolą i Samsungiem[/b].

Zdaniem komisarza Tajaniego, jedna ładowarka ułatwi życie konsumentom, zmniejszy ilość odpadów i pomoże gospodarce, dzięki mniejszemu zużyciu elektryczności. Według Brukseli, jednolita norma pozwoli w dalszej przyszłości na sprzedaż telefonów bez ładowarek, co jeszcze bardziej obniży ich cenę.

Frosowanie przez Brukselę jednolitego standardu ładowarek telefonicznych niekoniecznie musi oznaczać zmiany w sposobie budowania telefonów i rezygnację z własnych, dedykowanych standardów, jak np. złącze opracowane przez Apple. Zamiast zmian w budowie np. iPhone, firmy które podpisały porozumienie z KE, najprawdopodobniej będą oferować telefony z przejściówkami, umożliwiającymi wykorzystania ładowarek z micro USB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska cyfrowa? Katastrofalny dla nas ranking KE

W rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2019 r. nasz kraj zajmuje ...

Taksówkarze zablokują Warszawę. Powód? Uber

Rząd wyciąga rękę do operatorów aplikacji przewozowych. Branża taxi burzona. Taksówkarze zamierzają protestować aż do ...

Wojna z hakerami nigdy się nie skończy, ale poddać się nie można

Wynajdziemy lepszą pułapkę na myszy? Hakerzy stworzą sprytniejszą mysz – mówi nam Patrick Grillo, ...

5 mld dol. kary dla Facebooka

Za skandal związany z wyciekiem danych dla Cambridge Analytica amerykańska komisja handlu ukarała Facebooka ...

Apple znowu zaskakuje. Dwie ciche premiery

Koncern z Cupertino wprowadza właśnie na rynek nowe tablety. Bez szumnych zapowiedzi i prezentacji ...

Użytkowników Netflixa przybywa, więc czas podnieść ceny

Firma chce od Amerykanów więcej za abonament na swoje usługi. To największa podwyżka opłat ...