Unijne uniwersalne ładowarki wkrótce w sprzedaży

W najbliższych miesiącach w sklepach powinny pojawić się uniwersalne ładowarki przeznaczone dla wielu typów telefonów komórkowych — obiecała Komisja Europejska. Niezbędne normy, określające że wspólnym standardem ładowania będzie złącze micro USB, zostały uzgodnione wcześniej, w 2009 r.

– Nadeszła chwila, kiedy przemysł powinien uznać porozumienie i zacząć sprzedawać telefony z nowymi ładowarkami — oświadczył unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani. W ubiegłym roku KE osiągnęła porozumienie w sprawie ładowarek z 13 producentami sprzętu, m.in. z [b]Nokią, Sony Ercissonem, Apple, Motorolą i Samsungiem[/b].

Zdaniem komisarza Tajaniego, jedna ładowarka ułatwi życie konsumentom, zmniejszy ilość odpadów i pomoże gospodarce, dzięki mniejszemu zużyciu elektryczności. Według Brukseli, jednolita norma pozwoli w dalszej przyszłości na sprzedaż telefonów bez ładowarek, co jeszcze bardziej obniży ich cenę.

Frosowanie przez Brukselę jednolitego standardu ładowarek telefonicznych niekoniecznie musi oznaczać zmiany w sposobie budowania telefonów i rezygnację z własnych, dedykowanych standardów, jak np. złącze opracowane przez Apple. Zamiast zmian w budowie np. iPhone, firmy które podpisały porozumienie z KE, najprawdopodobniej będą oferować telefony z przejściówkami, umożliwiającymi wykorzystania ładowarek z micro USB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykański odwet? Atak na rosyjską wyszukiwarkę i energetykę

Atak hakerski na rosyjską wyszukiwarkę Yandex został prawdopodobnie zlecony przez jednego z członków sojuszu ...

Cyberataki: najbardziej boimy się wycieku i utraty danych

W 2018 roku aż 93 proc. amerykańskich firm zetknęło się z incydentem zakwalifikowanym jako ...

Korea Północna wyda własnego eBooka. O całej rodzinie Kimów

Władze w Pjongjangu planują wydać eBooka dla członków i pracowników partii, który będzie opowiadał o ...

Intel wykłada 2 mld dol. i przejmuje laboratoria w Polsce

Największy na świecie producent układów scalonych kupuje dostawcę chipów ze sztuczną inteligencją. Akwizycja izraelskiej ...

Chińskie spółki high-tech czekają trudne czasy

W chińskim sektorze technologicznym powstała bańka, która czeka na pęknięcie – piszą analitycy firmy ...