Pierwszy rok mobilnego Free: 46 mln euro na minusie, ale 8 proc. rynku

Francuski Iliad, właściciel marki Free, który w ubiegłym roku zaoferował pod nią pod nią usługi taniej sieć komórkowej (benchmark dla polskiego P4) podał dziś wyniki za 2012 rok.

Wraz ze skokowym wzrostem liczby użytkowników komórkowej sieci Free, grupa Iliadu zanotowała skokowy wzrost przychodów: o 48,6 proc. do 3,15 mld euro.

Z powyższej kwoty blisko 844 mln euro przypadło właśnie na nowy mobilny biznes. Komórkowy Free około 14 proc. przychodów odnotował przy tym ze sprzedaży terminali.

Grupa poprawiła też o 11 proc. do 921 mln euro wynik EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację), ale przyznaje, że biznes komórkowy miał stratę.Wyniosła ona 46,1 mln euro.

Przez niecały rok od uruchomienia, mobilny Free zdobył 5,2 mln użytkowników i około 8-proc. udział w rynku (te dane Iliad podał już w lutym). 50 proc. użytkowników Free przeniosło numer od konkurencji.

Iliad odnotował także wzrost przychodów z telefonii stacjonarnej: powiększyły się one o 9,4 proc. do 2,32 mld euro (w 2011 r. rosły o 4,1 proc.). I tutaj, zdaniem telekomu, procentuje dobra reputacja marki Free, którą operator wykorzystuje również do sprzedaży usług stacjonarnego szerokopasmowego Internetu. Liczba abonentów usługi to 5,36 mln, z czego 5,17 mln to abonenci usługi pod marką Free. Pozostali korzystają z planu „Alicja”, choć spora część (140 tys.) w ubiegłym roku zmigrowała do Free.

Koszty grupy Iliadu musiały spadać silniej, bo rentowność tej części telekomu, za sprawą programu oszczędnościowego, wzrosła do 41,7 proc. (marża EBITDA).

Jednak zarówno zysk operacyjny (przez wyższą amortyzację), jak i netto grupy Iliad spadły w 2012 r. Czysty zarobek skurczył się o 29 proc. do 186 mln euro.

Wszystko to przy bardzo wysokim, jak na telekomunikacyjną branżę, poziomie inwestycji. W ub.r. sięgał on 30 proc. przychodów. CAPEX grupy zbliżał się do 950 mln euro.

Właściciel Free inwestował w światłowodową ostatnią milę, konsolidację usług tranzytu i rozbudowywał sieć komórkową. W 2012 r. postawił 1,5 tys. nowych stacji bazowych. Na koniec grudnia grupa posiadała blisko 2,2 tys. stacji obejmujących zasięgiem 40 proc. populacji.

Iliad podaje też, że przy wskaźniku zadłużenia na poziomie 1,16 i 1,5 mld euro gotówki jest jednym z najmniej zadłużonych operatorów w Europie.

Plany Iliadu na najbliższe lata zakładają m.in. wzrost zasięgu sieci mobilnego Free do 75 proc. do końca 2014 r., zdobycie 15-proc. udziału w rynku w średnim horyzoncie, a 25-proc. docelowo.

Z kolei w segmencie stacjonarnym, Iliad planuje zdobyć 25-proc. udział w rynku szerokopasmowego Internetu w horyzoncie długoterminowym, rozwijać sieć światłowodową w porozumieniu z innymi dostawcami, a w tym roku uzyskać wzrost przychodów o 5 proc.

Iliad pochwalił się też, że w 2012 roku utworzył 1000 miejsc pracy, a od założenia komórkowego biznesu – 2500.

Wypłaci też dywidendę, tyle, że nie wyniesie ona 4 mld euro – jak u trzech głównych konkurentów – ale 21 mln euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ExCEED – organiczna „Dolina Krzemowa” na mapie Polski

W Politechnice Śląskiej powstaje Centrum Doskonałości w Elektronice Organicznej jako strategiczny punkt rozwoju nauki ...

Naukowcy stworzyli miniaturowy statek kosmiczny z serialu „Star Trek”

Naukowcy z holenderskiego uniwersytetu w Lejdzie wydrukowali w 3D miniaturową wersję statku kosmicznego Discovery ...

Uber krwawi, duże zwolnienia

Globalny gigant na rynku przewozu osób ma problem. Chroniczny brak rentowności i straty na ...

Amazon znów nie zapłaci podatków. Jak oni to robią?

Amerykański gigant e-handlu, którego zysk przekroczył w ubiegłym roku 11 mld dol., po raz ...

Posiłki zamawiane online trafiły do starszych

Zamówienia posiłków przez internet rosną kilka razy szybciej niż cały sektor gastronomiczny. Trend ma ...

Sony przesuwa premiery filmowe na 2021 rok. Studia porażone wirusem

Z powodu pandemii koronawirusa Sony przesuwa w zasadzie wszystkie premiery swoich filmów kinowych na ...