Jutro ostateczny switch-off naziemnej telewizji

ROL

Przechodzenie na cyfrowe nadawanie naziemne zakończy 23 lipca ostatnich 220 gmin w Polsce

Jutro ostatnie dwa miliony Polaków przestaną odbierać naziemną telewizję analogową. Zmiana obejmie 220 gmin w siedmiu województwach: dolnośląskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim i lubuskim. Sygnał telewizji analogowej Emitel odłączy z nadajników: Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk oraz Ostrołęka. Na bardziej kłopotliwych fragmentach tego obszary zostanie włączonych 13 stacji doświetlających. Emitowany z nich sygnał będzie umożliwiał oglądanie tylko kanałów z MUX III.  Właśnie na tych terenach mieszkańcy mogą się spodziewać przejściowych kłopotów z odbiorem. Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, w województwie podkarpackim kłopoty z odbiorem  mogą pojawić się w miejscowościach: Posada Rybotycka, Makowa, Rybotycze i Huwniki w gminie Fredropol, oraz w Brylińcach w gminie Krasiczyn. W województwie warmińsko-mazurskim utrudniony odbiór lub brak sygnału może dotknąć mieszkańców w miejscowości Radkiejmy w gminie Banie Mazurskie (powiat gołdapski). Natomiast np. w Radkiejmach, gdzie odbiór telewizji analogowej był dotychczas bardzo trudny, MUX I powinien być łatwy do odbioru ze stacji Giżycko / Miłki.

Cyfrowy sygnał naziemnej telewizji sukcesywnie zastępował w Polsce analogowy od 7 listopada 2012 roku. Jutrzejszy etap odłączeń analogowego nadawania będzie siódmym, już ostatnim. Obecnie, jak podawało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej jest już 37 mln Polaków.

W Europie w tym roku wraz z Polską switch-off przejdą Bułgaria, Węgry, Grecja i Macedonia.

Jak wynika z danych Digital TV Research, globalnie naziemną telewizję cyfrową odbiera już 138 mln domów. Jako jedyną telewizję w domu w ciągu ostatnich czterech lat tego rodzaju usługę zaczęły odbierać 83 miliony domów.

W 2012 roku analogowy sygnał naziemny odbierało z kolei jeszcze globalnie 411 mln gospodarstw na świecie, ale było to już o 56 mln mniej niż rok wcześniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amazon to już Wielki Brat. Wie o klientach prawie wszystko

Amerykański gigant sprzedaży zbiera coraz więcej informacji o klientach, a nawet wchodzi do ich ...

Skradzione pliki CD Projektu sprzedane. Za atakiem stało HelloKitty?

Skradzione przez hakerów cenne dane o największych produkcjach warszawskiego studia, które wystawione zostały na ...

Apple wchodzi w wirtualną rzeczywistość. Przełom w smartfonach?

Gigant z Cupertino poinformował, że kupił NextVR, spółkę znaną ze współpracy z ligą koszykówki ...

Na giełdę idzie kontrowersyjny jednorożec. Wycena: 47 mld dol.

We Company, do której należy startup WeWork, planuje debiut giełdowy, z którego chce pozyskać ...

Nowe materiały dla optoelektroniki organicznej

Optoelektronika to dział nauk technicznych przemieniający energię elektryczną w energię promieniowania elektromagnetycznego i na ...

Holandia: Jedziesz na rowerze z telefonem w ręku? Zapłacisz

Holenderscy rowerzyści od poniedziałku będą musieli zapłacić karę w wysokości 95 euro za korzystanie ...