Cisco oceniła gotowość sieci operatorskich do obsługi usług w chmurze

Publikacja: 17.10.2013 13:53

Roczny globalny ruch danych w chmurze, czyli najszybciej rosnąca składowa ruchu w centrach danych, wzrośnie 4,5-krotnie z 1,2 zettabajtów w roku 2012 do 5,3 zettabajtów w roku 2017, przy średnim rocznym wzroście na poziomie 35 proc. – to prognoza autorów trzeciej edycji tegoroczneog badania Cisco Global Cloud Index (2012-2017).

Cisco przewiduje, że globalny ruch w centrach danych wzrośnie w omawianym okresie 3-krotnie i w roku 2017 wyniesie 7,7 zettabajtów (jeden zettabajt to miliard terabajtów).

Około 17 proc. ruchu w centrach danych generować będą użytkownicy końcowi korzystający z chmury przy przeglądaniu stron internetowych, oglądaniu treści wideo online czy korzystaniu z portali społecznościowych – za pośrednictwem różnego rodzaniu urządzeń podłączonych do sieci.

Pozostała część ruchu w centrach danych nie jest generowana przez użytkowników końcowych, lecz przez obciążenia w samych centrach danych i chmurze obliczeniowej podczas operacji zupełnie  niewidocznych dla zwykłego użytkownika. Cisco przewiduje, że w latach 2012 – 2017 około 76 proc. ruchu generowanego przez centra danych pozostanie wewnątrz nich – ruch ten związany jest z operacjami magazynowania, tworzenia i przetwarzania danych w zwirtualizowanych środowiskach. Kolejne 7 proc. ruchu w centrach danych odbywać się będzie pomiędzy poszczególnymi centrami, głównie wskutek operacji replikowania danych oraz aktualizacji systemów i oprogramowania.

Prognoza Cisco uzupełniona została o badanie Cloud Readiness Regional Details, które pokazuje zdolność sieci przewodowych i bezprzewodowych do obsługi biznesowych i konsumenckich aplikacji i usług w chmurze w poszczególnych regionach (na podstawie danych z prawie 150 państw).

W ocenie Cisco średnia wydajność sieci przewodowych dla wszystkich regionów globu pozwala obecnie na obsługę usług w chmurze na średniozaawansowanym poziomie, co pozwla użytkownikom na przechowywanie multimediów  w chmurze, zakupy online, multimedialne korzystanie z portali społecznościowych, streaming muzyki czy czaty wideo.  Jednak już do korzystnia z takich usług jak zdalna edukacja czy służba zdrowia obecna wydajnosć tych sieci może być niewystarczająca.

Jeśli chodzi o wydajność sieci mobilnych, to Cisco ocenia, że w regionie Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w Ameryce Łacińskiej mogą one obecnie wspierać usługi chmurowe co najwyżej na podstawowym poziomie, tj. przeglądanie stron www czy korzystanie z portali społecznościowych (ale tylko tekstowe). Natomiast w  w Ameryce Północnej, Europie Środkowo-Wschodniej i Europie Zachodniej infrastruktra sieci mobilnych może obecnie wspierać usługi chmurowe na średniozaawansowanym poziomie.

Jeśli chodzi o Polskę to według autorów badania wydajność sieci mobilnych może obecnie wspierać usługi chmurowe na średniozaawansowanym poziomie, zaś wydajność sieci przewodowych na poziomie zaawansowanym.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu