Budowa regionalnej sieci szerokopasmowej na Warmii i Mazurach, którą realizuje spółka Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (konsorcjum Hawe, TP Teltech i Alcatel-Lucent), wesżła w fazę wykonawczą. Pierwsze framgenty infrastruktury  powstały w okolicach Elbląga, Działdowa oraz na odcinku Pasym-Szczytne-Jedwabne.

Do wybudowania jest ponad 2,2 tys. kilometrów sieci szkieletowo-dystrybucyjnej i 216 punktów dystrybucyjnych. Inwestycję ma skończyć do końca września 2015 roku i jak wynika z badań może być to kluczowy projekt także dla rozwoju turystyki w województwie.

Statystyki pokazują bowiem, że średnia długość pobytu turystów na Mazurach to 2-3 dni. W tym czasie goście zwykle korzystają z ofert hotelowych, np. basenu, czy SPA, jeżdżą konno, czy rowerami, a potem zaczynają się nudzić. Dlatego nie wydłużają pobytu np. do tygodnia, a wracają do domów. – Konieczna jest obecność branży turystycznej w internecie i w mediach społecznościowych, bo coraz więcej ludzi na świecie na stałe korzysta ze smartfonów czy tabletów – uważa Hubert Gonera z firmy, która analizowała strategię turystyczną Warmii i Mazur. Podkreśla on, że zwłaszcza turyści z Azji i Stanów Zjednoczonych nie rozstają się z tego typu urządzeniami, a to wymaga dostępu do sieci.

Dwa i pół roku temu na łamach rpkom.pl mówił o tym już Jakub Wilk, zastępca dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, który m.in. odpowiada za projekt budowy regionalnej sieci szerokopasmowej w województwie  – Nie oszukujmy się, z samej turystyki region się nie utrzyma. W naszym województwie niewielka szansa, by stać się takimi ośrodkiem, jak Zakopane –  mówił Jakub Wilk. Podkreślał wtedy, że szansą dla regionu jest teleinformatyka i rozwój infrastruktury szerokopasmowej. To mogłoby przyciągnąć na Warmię i Mazury koncerny z branży IT. Poza tym szybka sieć umożliwiłaby rozwój  telepracy i wyhamowało zjawisko wyludniania mazurskich wsi.