Przewroty w branży smartfonów: Samsung znowu drugi

Flickr

Apple znów liderem, mimo że Samsung odnotował imponujące wyniki w ostatnim kwartale 2011 roku. Strata Nokii większa od spodziewanej

Apple po sprzedaniu 37 mln smartfonów znów wskoczył na pierwsze miejscu rankingu producentów smartfonów. Tym samym wyprzedził lidera rynku Samsunga, który – według Strategy Analytics – rozprowadził w tym czasie niewiele mniej, bo 36,5 mln swoich urządzeń. Gorzej wypadła walcząca z kłopotami Nokia, trzeci gracz na rynku.

Samsung pod koniec 2011 roku o 55 proc. poprawił sprzedaż smartfonów względem poprzedniego kwartału, kiedy to według IDC rozprowadził ich 23,6 mln. Dzięki temu osiągnął rekordowy zysk operacyjny 4,7 mld dol., o 76 proc. wyższy niż w analogicznym kwartale 2010 roku. Z tego aż 2,35 mld dol. wygenerowane zostało przez pion telekomunikacyjny firmy.

Apple odnotował dobrą sprzedaż, ale jest mało prawdopodobne, by dłużej utrzymał ten trend i w końcu zmiażdżył Samsunga – twierdzi Kim Young-chan, analityk firmy Shinhan Investment & Securities. – Obie firmy nie będą walczyć o udział w rynku między sobą, tylko raczej zaczną podgryzać mniejszych producentów, takich jak HTC czy Research In Motion.

W tym samym czasie Nokia odnotowała stratę 1,4 mld dol., większą od tej, której spodziewali się analitycy. Smartfony fińskiej firmy kupiło 19,6 mln klientów, a nie 18,5 mln, jak głosiły wcześniejsze prognozy. Mimo to spadek jest wyraźny: rok wcześniej Nokia rozprowadziła 28 mln smartfonów.

Jeszcze na początku 2011 roku układ sił tej branży wyglądał zupełnie inaczej. Liderem była Nokia, zaraz za nią Apple i Samsung. W drugim kwartale wydarzył się przewrót, i Finowie, którzy sprzedali niespełna 17 mln smartfonów, w ciągu zaledwie trzech miesięcy spadli na trzecią pozycję. W następnym kwartale Samsung zdołał wyprzedzić na chwilę Apple. Nokia niezmiennie pozostawała na trzecim miejscu.

Ostatni kwartał 2011 roku przyniósł Nokii wzrost sprzedaży o 17 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Niewielka to jednak pociecha, skoro Apple w tym czasie podwoił sprzedaż iPhone’ów, zaś Samsung urósł o 55 proc. Finowie pod koniec 2012 roku z impetem wprowadzili do sprzedaży swój pierwszy smartfon z systemem Windows Phone, Nokię Lumię 800, owoc współpracy z Microsoftem. Sojusz ten miał poprawić pozycję producenta Okienek na rynku smartfonów (w którym ma zaledwie ok. 2 proc. udziału), ale też podratować podupadającą pozycję Nokii na rynku droższych modeli telefonów. Finowie postawili wszystko na jedną kartę i Microsoft ma być docelowo jedynym dostawcą systemu operacyjnego do smartfonów Nokii, mimo że jej własny system Symbian wciąż dzierży 17 proc. tego rynku.

– Pierwsze dane pokazują, że start strategii związanej z systemem Windows jest powolny i w tym momencie mamy zbyt mało danych, by wnioskować o jej sukcesie –stwierdził oględnie Michael Schroder, analityk firmy brokerskiej FIM Securities.

Dlatego na rynku słyszy się pogłoski o możliwości przejęcia przez Nokię kanadyjskiej firmy Research In Motion (RIM), producenta telefonów BlackBerry, który z czwartego miejsca producentów smartfonów spadł w ubiegłym roku na pozycję szóstą.

Nokia nie ma zbyt silnej pozycji w USA, dlatego przejęcie RIM pozwoliłoby jej na szybkie zwiększenie udziału w tamtejszym rynku – mówi Marek Kujda, analityk IDC. – Microsoft oprócz patentów RIM mógłby przejąć klientów usługi BlackBerry, która jest popularna wśród przedsiębiorstw, zwłaszcza że w segmencie konsumenckim Microsoft póki co nie odnosi wielkich sukcesów w starciu z iPhonem Apple‚a i systemem Android Google‚a.

Motorola, która już dawno wypadła z pierwszej piątki producentów smartfonów, sprzedała w ostatnim kwartale 2011 roku 5,3 mln tych urządzeń i odnotowała 80 mln dol. straty. Wyniki HTC i RIM nie są jeszcze znane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gigant od smartfonów bierze się za „elektryki”

Chiński producent smartfonów Xiaomi chce wejść na rynek aut elektrycznych (EV). Te zamierza produkować ...

Dramat z czipami. Pandemia, sankcje i… wielka pomyłka

Globalny niedobór chipów to nie tylko skutek pandemii i splotu niekorzystnych zdarzeń, ale też ...

Black Friday, czyli wielki wyścig na obniżki

W piątek piątek wielu Polaków, a większość Amerykanów czy Brytyjczyków, spędzi na przeszukiwaniu promocji ...

Największa europejska fabryka komputerów zamknięta

To koniec pewnego rozdziału na rynku pecetów, ale i historii firm Fujitsu. Japoński koncern ...

Putin: Darmowy internet dla każdego Rosjanina

Władimir Putin nakazał realizację na terenie całej Rosji projektu „Dostępny internet”. Użytkownicy sieci dostaną ...

Cyfrowe giganty stają się jeszcze większe

Spółki technologiczne, w tym przede wszystkim internetowe zdetronizowały pod względem wartości rynkowej korporacyjnych gigantów ...