UKE: bez zastrzeżeń do TTM. TP wycofała ofertę 10 Mb/s na rebranding

– W zakresie procedury TTM dochowywane są ze strony TP zasady postępowania – komentuje na prośbę rpkom.pl spór na rynku operatorskim Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Przypomnijmy, że 13 kwietnia br., tuż przed oficjalnym rebrandingiem Telekomunikacji Polskiej na Orange, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wystosowała do UKE pismo, w który wyraziła zastrzeżenia co do praktyki wprowadzania nowych ofert detalicznych przez TP.

Zdaniem Izby operator nie przestrzega ducha tego procesu, jaki wprowadziło porozumienie UKE – TP z 2009 r. W ramach kwestionowanego przez KIGEiT procesu TP zdecydowała się na wprowadzenie  oferty detalicznej, która nie przeszła testu marży, i która w związku z tym byłaby podstawą do wprowadzenia oferty hurtowej o 51 proc. tańszej od analogicznej oferty detalicznej (retail minus). Zakwestionowana procedura TTM dotyczyła nowej oferty dostępowej „do 10 Mb/s” (10 Mbit/s w klasie ruchu VBR), o której pisaliśmy w ub.r.

UKE nie podtrzymuje zastrzeżeń Izby.

– KIGEiT nie ma racji z uwagi na fakt, że proces TTM odbył się, a nie jest winą TP, że uczestniczył w nim tylko jeden operator alternatywny – GTS Poland. Ponadto w październiku 2011 r. Prezes UKE wydał stanowisko o negatywnych wynikach testu PS [price squeeze, czyli test marży – przyp.rpkom.pl] i zgodnie z zapisami superoferty ramowej TP mogła wprowadzić usługę na podstawie metodologii retail minus – informuje UKE.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez UKE w ramach procesu TTM Telekomunikacja Polska proponowała hurtową cenę za usługę „do 10 Mb/s” na poziomie 29,74 zł netto. TP również informowała Urząd, że planuje wprowadzić nową usługę detaliczną 16 kwietnia, czyli w dniu rebrandingu. Tak się jednak nie stało i dzisiaj operator sygnalizuje drugą połowę roku.

W swoim piśmie do UKE KIGEiT sugerowała, że w związku z uchybieniami w realizacji TTM urząd powinien wziąć pod uwagę uczynienie z procedury procesu administracyjnego, zamiast multilateralnych negocjacji pomiędzy operatorami alternatywnymi a TP.

– Nie planujemy uczynienia z procesu TTM procedury administracyjnej przed Prezesem UKE. Do tego niezbędne są chociażby zmiany w Prawie telekomunikacyjnym, a nie są prowadzone prace w tym zakresie. Ne uważamy, aby ten proces powinien być objęty procedurami prawnymi – informuje UKE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pandemia w Amazonie. 20 tys. pracowników zakażonych

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w giganta e-commerce. Nie chodzi jednak o wyniki koncernu, na ...

Polityczny sojusznik Trumpa pozywa Twittera za dowcipy i cenzurę

Konserwatywny kongresmen domaga się 250 mln dolarów od Twittera za fałszywe konta i cenzurę. ...

Polskie rozwiązanie w e-handlu. AI dostosuje ceny do konkurencji

Sopocki startup ma sposób na zwiększenie sprzedaży za pośrednictwem platformy Amazon. Pomoże Clipperon – ...

Nie tylko Ekipa. Kim są internetowe gwiazdy i ile zarabiają?

Celebryci z Instagrama, YouTube’a czy TikToka na kontraktach z markami zarabiają jak znani aktorzy ...

Telemedycyna może teraz przyspieszyć

Wizytę w placówce podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie można odbyć, korzystając z telemedycyny. To ...

Biało-czerwonych dopingują już roboty. Sposób na puste trybuny

Rakuten Monkeys, drużyna z Tajwanu, grająca w chińskiej lidze bejsbola, znalazła sposób na rozwiązanie ...