Dekodery DVB-T od przyszłego poniedziałku na poczcie

Będzie je można odbierać w placówkach lub dostarczy je zainteresowanym listonosz. Sprzęt oferuje dwóch dostawców, ale współpracą z Pocztą interesują się też producenci anten do odbioru DVB-T

Cena dekoderów dostępnych na poczcie to 115 zł wraz z kosztami wysyłki. Ostatecznie w ich produkcję zaangażowało się dwóch producentów – firmy Manta oraz Opticum. – Dystrybutorzy są przygotowani na poziom sprzedaży ok. 100 tys. miesięcznie. Jeśli będzie taka potrzeba mogą dostarczyć więcej, dekoderów na rynku na pewno nie zabraknie – mówi Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE), który współpracował z Pocztą Polską przy stworzeniu tej oferty.

Jak podaje Poczta, klienci będą mogli wypełnić na poczcie lub u listonosza specjalny druk zamówienia, w którym określą jaki dekoder chcą zamówić. – Poczta oferuje także współpracującym z nią partnerom biznesowym możliwość pozyskiwania zamówień poprzez pocztową infolinię – informuje biuro prasowe Poczty.

Jak dodaje, z  potencjału Poczty Polskiej chcą skorzystać nie tylko producenci i dystrybutorzy dekoderów, ale i anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Wyłącznie naziemną telewizję odbiera w Polsce ok. 3 mln gospodarstw domowych. Ile z nich  już ma odpowiedni sprzęt do odbioru naziemnej telewizji, na razie nie wiadomo. Z danych badającego telewizyjną oglądalność instytutu Nielsen Audience Measurement wynika, że odbiera ją już 15,9 proc. polskich gospodarstw domowych (czyli ponad 2 mln), Emitel szacuje ten odsetek na nieco poniżej 15 proc.

Żeby uniknąć katastrofy m.in. tam, gdzie analogowy sygnał telewizji zniknie najszybciej, czyli już w tym roku (Zielona Góra, Żagań, Gdańsk, Poznań i Iława) , Urząd Komunikacji Elektronicznej od lipca bada na terenie 505 gmin zamieszkałych przez ponad 6 milionów osób, ile z nich odbiera już naziemną telewizje cyfrową. Badania zakończy z końcem września.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że wzorem innych krajów państwo powinno dofinansowywać dekodery najbiedniejszym mieszkańcom. Rząd na razie jednak takiej decyzji nie podjął.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ulga IP Box ze znakiem zapytania

Firmy technologiczne i producenci gier próbują ustalić, czy mogą zastosować IP Box. Jest o ...

Sociale stawiają na wideo

Także w mediach społecznościowych widać zdecydowaną modę na treści wideo wypierające stopniowo wiadomości tekstowe. ...

Facebook zablokuje reklamy masek na koronawirusa

Gigant mediów społecznościowych walczy z falą reklam masek i innych produktów higienicznych, które wykorzystującą ...

Broń ze „Star Treka” trafia do armii amerykańskiej

Pojazdy opancerzone Stryker mają być wyposażone w lasery antydronowe, a Siły Powietrzne USA już ...

„Rz” sygnatariuszem deklaracji ws. bezpieczeństwa dzieci w internecie

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz przedstawiciele mediów – w ...

Allegro stawia na finanse

Serwis handlowy kupił startup FinAi, który umożliwia bankom sprzedaż pożyczek przez internet. O transakcji ...