Grupa TP weźmie kredyt u France Telecom

„Orange Polska pragnie wykorzystać możliwość finansowania przez France Telecom, w celu optymalizacji kosztów finansowych” – poinformował w komunikacie giełdowym zarząd notowanej w Warszawie Telekomunikacji Polskiej.

„Będąc częścią Grupy France Telecom, Grupa Kapitałowa Telekomunikacji Polskiej zdecydowała o skorzystaniu z możliwości finansowania przez FT w celu optymalizacji kosztów finansowych. W wyniku tej decyzji Grupa obniży udział finansowania zaciąganego od podmiotów zewnętrznych i skorzysta z możliwości finansowania oferowanych przez FT” – czytamy.

W ten sposób zabezpieczone mają zostać przyszłe potrzeby pożyczkowe oraz płynność Orange Polska. Zarząd TP zakłada, że spółka powinna dzięki temu obniżyć swoje koszty finansowe, eliminując niewykorzystywane linie kredytowe i minimalizując koszty utrzymania nadwyżek pieniężnych. TP zapowiada także oszczędności wynikające z synergii organizacyjnej.

Jak podała spółka, zgodnie z warunkami umów, TP będzie miała dostęp do finansowania, którego celem będzie zabezpieczenie jej pozycji w obliczu  wygasającej w 2013 roku linii kredytowej na 400 mln euro oraz pozostającym do spłaty zadłużeniem, w tym z tytułu kredytu w EIB w wysokości 0,9 mld zł, jak również na pokrycie potrzeb operacyjnych.

W sumie chodzi więc o ponad 2,5 mld zł.

TP zapewniła wrażliwy na tym punkcie rynek giełdowy, że będzie korzystać z finansowania FT rozliczając się z właścicielem na zasadach rynkowych oraz że zarząd otrzymał zgodę rady nadzorczej na zawieranie takich transakcji, przy czym zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego, przedstawiciele FT nie głosowali w tej sprawie na posiedzeniu rady.

FT posiada akcje TP stanowiące 49,79 proc. jej kapitału. Uwzględniając walory nabyte przez telekom w formie skupu akcji własnych, do francuskiego telekomu należy 50,6 proc. kapitału TP.

To już drugi raz, kiedy polski telekom sięgnie do kiesy spółki-matki. Pierwszy raz TP zrobiła to, gdy przyszło jej w trybie pilnym zapłacić odszkodowanie w przegranym sporze z duńską firmą DPTG. Wtedy polski telekom musiał wyłożyć pilnie ponad 2,2 mld zł.

W tym i w przyszłym roku Grupa TP będzie potrzebować łącznie około 10 mld zł na spłatę różnego typu zobowiązań, w tym na uiszczenie opłaty za rezerwacje częstotliwości z zakresu 800 MHz, aukcję na które zamierza do końca roku przeprowadzić regulator.

France Telecom informował natomiast niedawno, że ma zapewnione finansowanie całej swojej grupy w długim okresie oraz, że należy ono do najtańszych w porównaniu z kredytami zaciągniętymi przez inne europejskie telekomy.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

McDonald’s zatrudni roboty. Wyręczą pracowników przy smażeniu frytek

Najpopularniejsza sieć typu fastfood ma zamiar zatrudnić roboty do obsługi frytkownic. Wszystko po to, ...

4Fun Media poślizgnęły się na e-commerce

E-commerce może być perspektywicznym biznesem, ale z prognozami trzeba uważać. Taki wniosek można wyciągnąć ...

Szpiegowski cień nad 5G

Rządy wielu państw nie chcą chińskich firm w przyszłościowych projektach. Na pierwszej linii zmagań ...

Amerykanie czyszczą internet z chińskich firm i aplikacji

Amerykański Departament Stanu ogłosił rozszerzenie programu „Czystej Sieci” mającego za zadanie ochronę amerykańskich sieci ...

W gnieździe wirusa działa szpital 5G. To przyszłość medycyny

W szpitalu w Wuhan, gdzie zaczęła się epidemia, zarażonymi koronawirusem opiekują się roboty. Przez ...

Założyciel Twittera przenosi się do Afryki. Kuszą go kryptowaluty

Jack Dorsey poinformował, że chce zamieszkać w Afryce. W 2020 r. zamierza przenieść się ...