ARP postuluje sprzedaż Hawe Telekom

W Agencji Rozwoju Przemysłu 23 grudnia zmienił się zarząd i odwołano wiceprezesa Marka Szczepańskiego, któremu podlegała m.in. inwestycja w Hawe Telekom. Mimo to jeszcze w minionym tygodniu Agencja, jako największy wierzyciel grupy Hawe podjęła kroki w celu egzekucji należnych jej pieniędzy z tytułu wymagalnej pożyczki udzielonej Hawe Telekom (obecnie właścicielowi ogólnopolskiej sieci światłowodowej) w 2010 r.

Jak się dowiedzieliśmy, ARP przyłączyła się do działań egzekucyjnych obligatariuszy wobec Hawe Telekom i Hawe – jako poręczyciela – a w Wigilię złożyła wniosek o zaspokojenie wierzycieli Hawe Telekom w drodze likwidacji majątku tej spółki (chodzi o tzw. układ likwidacyjny, z art. 271 Prawa Upadłościowego i Naprawczego).

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że zdaniem ARP najlepszym sposobem na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, w tym także kontrahentów byłaby sprzedaż całego przedsiębiorstwa Hawe Telekom inwestorowi. Niewykluczone, że chętni, aby kupić tę spółkę pod warunkiem wyjaśnienia jej stanu majątkowego – znaleźliby się. Z poważniejszych graczy, przejęcie Hawe rozważała m.in. Netia.

Paweł Paluchowski, wiceprezes Hawe i prezes Hawe Telekom pytany o wniosek ARP odpowiedział, że tę informację musi zweryfikować. Przypomina, że 18 grudnia zarząd Hawe Telekom złożył swój wniosek o upadłość układową. – Postanowienie sądu w zakresie rozpoczęcia procesu upadłości przerywa wszelkie toczące się egzekucje, tym samym przerwie również wniosek ARP jeśli taki został złożony – mówi.

– Uważamy, że nadal istnieje duża szansa podpisania umowy restrukturyzacyjnej pomimo toczącego się postępowania układowego. W głównej mierze jest to uzależnione od woli obu stron, która nadal istnieje – uważa Paweł Paluchowski.

Jak pisaliśmy, wierzycielom grupy Hawe zależy na tym, aby ewentualne procedury sądowe ws. odzyskania należności prowadzić w rygorze obowiązującego do końca roku prawa upadłościowego i naprawczego. Menedżerowie Hawe chcieliby usiąść do stołu ponownie po Nowym Roku, gdy w życie wejdą przepisy korzystniejsze dla dłużnika.

W poniedziałek za akcję Hawe na warszawskiej giełdzie płacono około 41 gr., a kapitalizacja grupy wynosiła około 43 mln zł. W jej ostatnim sprawozdaniu skonsolidowanym wartość udziałów Hawe Telekom zmniejszono o ponad 200 mln zł do 162,6 mln zł. Wymagalne zobowiązania grupy wynoszą około 135 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiana warty w Abstrachuje.tv

Robert Pasut, najstarszy z trójki założycieli Abstry, znanej z produkcji na YouTube Polska, w ...

Podróże na kanapie i w goglach

Za pomocą wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości możemy lepiej poznać miejsce, do którego chcemy się ...

Polacy bardziej niż inni obawiają się robotów

W Polsce aż 20 proc. stanowisk może zostać zastąpionych przez roboty i proces automatyzacji. ...

Chmura chroni nasze zdrowie

Globalny rynek usług chmurowych dla służby zdrowia osiągnie do 2025 r. wartość ponad 55 ...

Internet 2019: zagrożeniem będą „fake newsy” i koparki

Wykorzystywanie mocy obliczeniowej zainfekowanego komputera do wykopywania kryptowaluty zepchnie w cień oprogramowanie typu ransomware, ...

Sztuczna inteligencja wymyśla nowe zaskakujące smaki

Koncern McCormick z pomocą inżynierów IBM stworzył sztuczną inteligencję, która pomaga tworzyć nowe mieszanki ...