Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego wraca do Sejmu: PiS sam wycofał poprawkę dot. Emitela

Publikacja: 19.02.2019 17:56

We wtorek 19 lutego sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zajmowała się m.in. pięcioma poprawkami do aktu zmieniającego Prawo telekomunikacyjne i inne ustawy, mającego usprawnić porządkowanie częstotliwości na potrzeby organizacji aukcji i przetargów pasma dla sieci 5G.

Do najważniejszych poprawek należały propozycje klubu Platformy Obywatelskiej, aby zaniechać punktu przewidującego iż minister właściwy ds. informatyzacji (obecnie minister cyfryzacji) będzie ustalał harmonogram rozdysponowywania pasma radiowego, a tym samym wyznaczał tempo działania prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Poprawka zakładająca wykreślenie odpowiedniego zapisu – nie przeszła, mimo, że prezes UKE, Marcin Cichy do ostatniej chwili protestował przeciwko przesuwaniu kompetencji w stronę rządu zwracając uwagę, że skróceniu mogą ulec maksymalne terminy korzystania z częstotliwości, a tym samym wpływy do budżetu będą mniejsze.

Wiceminister Wanda Buk zapewniła, że negatywne scenariusze kreślone przez szefa UKE nie ziszczą się i powtórzyła, że nowa kompetencja ministra cyfryzacji ma na celu „domknięcie systemu”.

Drugą istotną poprawką, którą zajmowali się posłowie była poprawka zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość, zakładająca, że koszty refarmingu pasma 700 MHz w całości poniesie operator sieci nadawczej (Emitel). Poseł PiS jeszcze przed poddaniem poprawki pod głosowanie – wycofał ją, nie podając przyczyn.

To zachowanie może dziwić, biorąc pod uwagę, że partia rządząca rzadko wycofuje się ze swoich pomysłów, ale od początku słychać było w legislacyjnych kuluarach, że resort cyfryzacji przekonuje strony do porozumienia.

Podczas KCINT przepadły jeszcze dwie inne poprawki. Zgodzono się natomiast z poprawką, dającą posiadaczom rezerwacji częstotliwości więcej czasu na złożenie wniosku o prolongatę. Zamiast 1 roku podmioty je posiadające będą miały 3 lata: mogą wystąpić o przedłużenie rezerwacji na 4 lata (ale nie później niż rok) przed jej końcem.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu