UOKiK nie nałożył kary: Nowa Telefonia wypłaci rekompensaty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował, że konsumenci wprowadzeni w błąd przez operatora Nowa Telefonia otrzymają rekompensatę.

Ze skarg konsumentów wynikało, że przedstawiciele Nowej Telefonii mogli wprowadzać ich w błąd, sugerując, że reprezentują ich dotychczasowego operatora – na przykład Orange albo Telestradę – który oferuje im zmianę warunków na korzystniejsze.

  Urząd poinformował dziś, że choć za wprowadzanie konsumentów w błąd grozi kara do 10 proc. obrotów firmy, to zrezygnował z jej nałożenia i przyjął zobowiązanie Nowej Telefonii, że wyeliminuje skutki swoich praktyk.

  – Uznaliśmy, że lepiej będzie, jeśli spółka wynagrodzi straty poszkodowanym. W efekcie jej nieuczciwych działań konsumenci mogli nieświadomie zmienić operatora. Mogło się to dla nich wiązać z wysokimi karami finansowymi za rozwiązanie umowy: z dotychczasową albo nową firmą – wyjaśnia w oficjalnym komunikacie urzędu, prezes Marek Niechciał.

  Nowa Telefonia zobowiązała się, że wypłaci 60 zł rekompensaty każdemu klientowi, który w ciągu ponad 3,5 lat (od stycznia 2016 r., do 20 sierpnia br.) złożył reklamację do firmy lub skargę do UOKIK, czy rzecznika konsumentów.

  Ponadto operator ma:

  * zrobić ma przegląd reklamacji i skarg i rozpatrzyć je pozytywnie,

  * umorzyć naliczone lub zwrócić zapłacone kary tym, którzy po odrzuceniu lub nierozpatrzeniu reklamacji czy skargi rozwiązali umowy z Nową Telefonią,

  * umożliwić rozwiązanie umowy bez ponoszenia kosztów osobom, które po odrzuceniu lub nierozpatrzeniu reklamacji, czy skargi nadal są abonentami firmy,

  * zawiadomić konsumentów listem poleconym o przysługujących im rekompensatach.

  Nowa Telefonia działa jako operator wirtualny, głównie radiowy pod marką Moj@ Telefonia. Jest też hurtownikiem usług komórkowych. Z danych w KRS wynika, że jej głównym udziałowcem jest podkarpacki Voice Net, który dość często startuje w konkursach o dotacje unijne do budowy sieci światłowodowych. Obecnie realizuje kilka projektów, do których dostał około 140 mln zł dofinansowania z programu operacyjnego Polska Cyfrowa.

   

  Mogą Ci się również spodobać

  Jesteśmy innowacyjnym maruderem

  To przedsiębiorcy powinni być głównym napędem innowacji, a nie państwo. Ci zaś narzekają, że ...

  Czeka nas druga fala informatyzacji branży finansowej

  Tematyka zarządzania dużymi zbiorami danych, czyli wstęp do machine learningu czy blockchainu jest teraz ...

  Lotnictwo wojskowe USA wprowadza robo-pilotów

  Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych stworzyły robota będącego w stanie pilotować samolot. Za konstruktorami udany ...

  Google i Facebook wiedzą, jakie strony dla dorosłych odwiedzasz

  Ponad 90 proc. stron z pornografią udziela informacji o swoich użytkownikach osobom trzecim, nawet ...

  Jest nowy szef unijnej agencji ds. cyberbezpieczeństwa

  Unijna agencja ds. cyberbezpieczeństwa wreszcie ma nowego szefa. Na stanowisko wybrany został Estończyk Juhan ...

  Witold M. Orłowski: Libra libre?

  Widmo krąży po świecie finansów – widmo nowej rewolucji, i to rewolucji na skalę, ...