Rośnie liczba abonentów UPC. Dlaczego?

Adobe Stock

Liberty Global, właściciel UPC Polska, czyli największego operatora telewizji kablowej w kraju, podał wyniki firmy za miniony kwartał. Inwestycje i wydatki na reklamę przynoszą efekt w postaci większej liczby abonentów.

2,4-proc. wzrost przychodów i o 0,5-proc. wyższy poziom gotówki (wolnych przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej) zanotowała w III kwartale br. część amerykańskiej grupy Liberty Global, na którą głównie składa się UPC Polska (segment obejmuje też operatora kablowego na Słowacji).

Jak podaje Liberty Global, wzrost przychodów UPC zawdzięcza abonentom zdobytym na terenach, gdzie pojawiła się infrastruktura kablówki. W końcu września sieć UPC Polska, największej w naszym kraju telewizji kablowej, docierała do prawie 3,53 mln gospodarstw domowych, rosnąc od czerwca o 24,5 tys. adresów.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes UPC w Polsce: Musimy znaleźć sposób na szybki wzrost

Liczba abonentów kablówki – zarówno osób indywidualnych, jak i firm – w tym samym czasie zwiększyła się (uwzględniając odejścia) o 7,1 tysiąca, do 1,47 mln. Tym samym statystyki rosną UPC trzeci kwartał z rzędu.

Internet goni telewizję

Dużo bardziej niż liczba abonentów urosła kablówce liczba usług, z których korzystają jej klienci. W końcu września wynosiła prawie 3,14 mln, o 24,7 tys. więcej niż w czerwcu.

W tej sumie przeważała nadal, ale już w coraz mniejszym stopniu płatna telewizja (niecałe 1,25 mln, wzrost  o 11,2 tys. w kwartale), goni ją szerokopasmowy internet (1,21 mln, wzrost o 11,7 tys. w kwartale), uzupełnia telefonia stacjonarna (679 tys., więcej o 1,8 tys. w kwartale) oraz – znowu rozwijane we współpracy z Play – usługi telefonii komórkowej (4,9 tys., o 1,8 tys. więcej niż w czerwcu).

Gigabitowe reklamy

Amerykanie nie ukrywają w sprawozdaniu, że walka o klientów jest okupiona sporymi wydatkami na reklamę i promocję. Ich poziomu jednak nie podają.

Jak przekonuje Michał Fura, rzecznik kablówki, do wzrostu grona abonentów internetu UP, przyczyniło się ciągłe rozszerzanie zasięgu reklamowanej usługi 1 Gb/s o nowe miasta oraz generalnie zwiększanie  dostępnej prędkości. Jak podaje, średnia prędkość, z której korzystają klienci, wzrosła do 236 Mb/s.

Wyniki sprzedaży to do pewnego stopnia także efekt działań wykraczających poza rozwój organiczny. Liberty wykazał korektę grona abonentów UPC o 4,6 tys. (w dół), a liczbę usług skorygowano o 7,4 tys..

Inwestycyjny plan

UPC Polska w 2016 roku ogłosiło, że zainwestuje 4 mld zł i szybko zwiększy zasięg sieci o 100 procent. Jak  się z czasem okazało, liczby te obejmowały także planowane przez kablówkę przejęcie konkurencyjnych Multimediów. Do transakcji jednak nie doszło, ponieważ po tym jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił warunki, jej strony nie doszły ostatecznie do porozumienia co do ceny.

Robert Redeleanu, nowy prezes UPC Polska o inwestycjach kablówki mówi obecnie dużo ostrożniej, choć celu budowy sieci w całej Polsce nie przekreśla.

UPC Polska oferuje usługi przede wszystkim w dużych miastach. Stopniowo rozszerza działalność także na mniejsze miejscowości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rewolucja w grach. Zabójca konsol od Google`a

Google uruchomi streaming, który ma sprawić, że Xbox, PlayStation i komputery staną się zbędne. ...

Jak dobrać dobrą terapię antynowotworową

Podczas chemioterapii w leczeniu nowotworów wysoka skuteczność naprawy DNA w ich komórkach skutkuje niską ...

Amazon najwięcej wartą spółką. A kto najbogatszym człowiekiem?

Kapitalizacja koncernu Amazon sięgnęła po poniedziałkowej sesji 797 mld dolarów. Przebiła tym samym kapitalizację ...

Era etycznych hakerów? Pomagają firmom i zarabiają krocie

Dochody przekraczające nawet 40-krotność płacy informatyka na etacie można osiągnąć zarabiając jako tzw. haker ...

Gry wideo: sex i krwawe jatki mają przyciągnąć graczy

Zaostrzająca się konkurencja sprawia, że nowym produkcjom trudno jest się wyróżnić. Dlatego ich twórcy ...

Wielka awaria Twittera

Od wczorajszego wieczora użytkownicy z całego świata skarżą się na problemy z Twitterem oraz ...