Rośnie liczba abonentów UPC. Dlaczego?

Adobe Stock

Liberty Global, właściciel UPC Polska, czyli największego operatora telewizji kablowej w kraju, podał wyniki firmy za miniony kwartał. Inwestycje i wydatki na reklamę przynoszą efekt w postaci większej liczby abonentów.

2,4-proc. wzrost przychodów i o 0,5-proc. wyższy poziom gotówki (wolnych przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej) zanotowała w III kwartale br. część amerykańskiej grupy Liberty Global, na którą głównie składa się UPC Polska (segment obejmuje też operatora kablowego na Słowacji).

Jak podaje Liberty Global, wzrost przychodów UPC zawdzięcza abonentom zdobytym na terenach, gdzie pojawiła się infrastruktura kablówki. W końcu września sieć UPC Polska, największej w naszym kraju telewizji kablowej, docierała do prawie 3,53 mln gospodarstw domowych, rosnąc od czerwca o 24,5 tys. adresów.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes UPC w Polsce: Musimy znaleźć sposób na szybki wzrost

Liczba abonentów kablówki – zarówno osób indywidualnych, jak i firm – w tym samym czasie zwiększyła się (uwzględniając odejścia) o 7,1 tysiąca, do 1,47 mln. Tym samym statystyki rosną UPC trzeci kwartał z rzędu.

Internet goni telewizję

Dużo bardziej niż liczba abonentów urosła kablówce liczba usług, z których korzystają jej klienci. W końcu września wynosiła prawie 3,14 mln, o 24,7 tys. więcej niż w czerwcu.

W tej sumie przeważała nadal, ale już w coraz mniejszym stopniu płatna telewizja (niecałe 1,25 mln, wzrost  o 11,2 tys. w kwartale), goni ją szerokopasmowy internet (1,21 mln, wzrost o 11,7 tys. w kwartale), uzupełnia telefonia stacjonarna (679 tys., więcej o 1,8 tys. w kwartale) oraz – znowu rozwijane we współpracy z Play – usługi telefonii komórkowej (4,9 tys., o 1,8 tys. więcej niż w czerwcu).

Gigabitowe reklamy

Amerykanie nie ukrywają w sprawozdaniu, że walka o klientów jest okupiona sporymi wydatkami na reklamę i promocję. Ich poziomu jednak nie podają.

Jak przekonuje Michał Fura, rzecznik kablówki, do wzrostu grona abonentów internetu UP, przyczyniło się ciągłe rozszerzanie zasięgu reklamowanej usługi 1 Gb/s o nowe miasta oraz generalnie zwiększanie  dostępnej prędkości. Jak podaje, średnia prędkość, z której korzystają klienci, wzrosła do 236 Mb/s.

Wyniki sprzedaży to do pewnego stopnia także efekt działań wykraczających poza rozwój organiczny. Liberty wykazał korektę grona abonentów UPC o 4,6 tys. (w dół), a liczbę usług skorygowano o 7,4 tys..

Inwestycyjny plan

UPC Polska w 2016 roku ogłosiło, że zainwestuje 4 mld zł i szybko zwiększy zasięg sieci o 100 procent. Jak  się z czasem okazało, liczby te obejmowały także planowane przez kablówkę przejęcie konkurencyjnych Multimediów. Do transakcji jednak nie doszło, ponieważ po tym jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił warunki, jej strony nie doszły ostatecznie do porozumienia co do ceny.

Robert Redeleanu, nowy prezes UPC Polska o inwestycjach kablówki mówi obecnie dużo ostrożniej, choć celu budowy sieci w całej Polsce nie przekreśla.

UPC Polska oferuje usługi przede wszystkim w dużych miastach. Stopniowo rozszerza działalność także na mniejsze miejscowości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut. Będą nowe regulacje

Bitcoin i inne waluty cyfrowe zyskały popularność m.in. dlatego, że zaoferowały sposób obejścia rządowego ...

Potężne cyberataki na Ekwador po wydaniu Assange’a

Od momentu wydalenia aktywisty z londyńskiej ambasady kraj został zaatakowany w cyberprzestrzeni już 40 ...

Dzień bezpiecznego internetu. Rozmowa z Marcinem Bochenkiem z NASK

Młodzi ludzie nie powinni czuć, że są pozostawieni sami sobie. Otoczenie musi ich wspierać ...

To już wojna o zakupy spożywcze w internecie

Sklep internetowy Carrefoura rozszerza dostawy na całą Polskę. Eurocash chce przejąć kontrolę nad Frisco. ...

Kryptowaluty przyciągnęły 1,6 mld dolarów

Mimo tego, że kryptowaluty wciąż znajdują się w odwrocie, fundusze venture capital i inne ...

Polacy chcą grać na emocjach w internecie

AdEmotion chce dzięki systemowi rozpoznawania emocji użytkowników sieci zwiększać e-handel. Projekt znalazł już uznanie ...