Nowy lider na rynku komórek, ale Play jest innego zdania

Bloomberg

Operator sieci komórkowej Play w końcu września 2019 roku obsługiwał 15,107 mln kart SIM. To o około 101 tys. więcej niż w końcu czerwca, a przyrost ten miał miejsce w znakomitej części w segmencie telefonii na kartę (pre-paid) – wynika ze sprawozdania za III kwartał br. To jednak wynik gorszy od Orange Polska, który w tym czasie pochwalił się 15,14 mln kart SIM.

Mimo różnicy (niewielkiej, ale jednak) na rzecz Orange, Play w sprawozdaniu podał jednak, że umocnił swoją pozycję lidera na komórkowym rynku w Polsce. Ciekawe będzie, czy dojdzie w tej sprawie do polemiki operatorów, jak w przypadku kampania „5G Ready”, która wzbudziła kontrowersje wśród konkurentów Playa. T-Mobile Polska wniósł pozew sądowy, aby zakazano Playowi stosowania tego hasła.

W sprawozdaniu za III kwartał Play ujawnił , że jego usługi płatnej telewizji korzystało w końcu września 20,3 tys. użytkowników.

Pod względem finansowym miniony kwartał był dla Play udany, ale tego też spodziewali się analitycy z biur maklerskich. Operator spełnił oczekiwania wykazując prawie 1,8 mld zł przychodu (zabrakło mu do tej sumy 4 mln zł), o 5,2 proc. więcej niż przed rokiem, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) skoczył o 17 proc. do 636 mln zł. Skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA wyniosła natomiast 645 mln zł (wzrost o 16,1 proc. rok do roku) i według zarządu Play jest to najwyższy wynik telekomu w historii. Na czysto operator zarobił 233 mln zł, o ponad jedną piątą (22,8 proc.) więcej niż przed rokiem. Tu analitycy mieli wyższe oczekiwania, bo średnia prognoz specjalistów ankietowanych przez „Parkiet” mówiła o 244 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Play coraz więcej zarabia bo mniej płaci konkurentom za sieć. Czy Orange go przegonił?

Po stronie przychodów, wyniki Playa to w dużej mierze efekt wzrostu zużycia usług, w tym transmisji danych. Przeciętny aktywny użytkownik telekomu konsumuje miesięcznie już ponad 7 GB. To efekt inwestycji w sieć LTE-Advanced (Play nazywa ją „5G Ready”) oraz popularności internetowych serwisów z filmami, w tym wprowadzenia własnej usługi płatnej telewizji. Niebagatelny wpływ miała także sprzedaż (w tym hurtowo) urządzeń, takich jak smartfony. Upłynnienie zapasów telefonów sprawiło, że zasoby gotówki telekomu znacząco urosły.

W nieznacznym stopniu do wzrostu przychodów przyczyniło się przejęcie Grupy 3S (sfinalizowane 19 sierpnia). W danych Play widać 7 mln zł przychodu 3S i 0,5 mln zł zysku netto – wynika ze sprawozdania.

Dobre wyniki kwartału to m.in. efekt ograniczenia kosztów. Telekom, zgodnie z zapowiedzią rezygnuje z infrastruktury konkurencyjnych operatorów i wyłącza powoli tzw. roaming krajowy (czyli możliwość korzystania z sieci pozostałych trzech telekomów stwarzaną przez lata klientom Play). W III kw. br. koszty roamingu krajowego Play (a przychody pozostałych telekomów z tego tytułu) spadły do w sumie 49 mln zł, czyli o 32,7 proc. rok do roku.

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Etyki Reklamy: „5G Ready” Playa to wprowadzanie w błąd

Choć Play rozbudowuje własną sieć masztów i stopniowo wyłącza roaming krajowy, inwestycje operatora w III kw. br. były nieco niższe niż przed rokiem. Uruchomił w nim dodatkowych 231 stacji bazowych i ich liczba wynosiła w końcu września 7,6 tys.. W 2021 r. ma ich być 9,5 tys.

Do tej pory zrezygnował z niego zupełnie w 4 miastach (3 proc. populacji kraju), a przynajmniej z jednego dostawcy z 28 kolejnych (skupiających 20 proc. mieszkańców kraju).

Wraz z wynikami Play opublikował lekko podniesioną – drugi raz w tym roku – prognozę. Zakłada obecnie, że przychody urosną o około 2,5 proc., czyli tyle, ile w 2018 r., EBITDA przekroczy 2,4 mld zł (poprzednio po korekcie wskazano przedział 2,3-2,4 mld zł), nieco wyższe inwestycje (850 mln zł, zamiast 830 mln zł) oraz więcej gotówki do dyspozycji dla inwestorów (około 900 mln zł wobec planowanych 770-830 mln zł). Podtrzymano również założenie, że w przyszłym roku akcjonariusze dostaną dywidendę.

CZYTAJ TAKŻE: Do kogo przenosimy numery komórek? Jest wielki wygrany i wielki przegrany

Play przygotowuje się do emisji obligacji. W końcu września dług netto telekomu wynosił 6,8 mld zł (2,83-krotność skorygowanej EBITDA z ostatnich 12 miesięcy).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Darmowe pieniądze z bankomatu. Genialny przekręt programisty

To historia o tym, jak chiński programista odkrył sposób, żeby bankomat wypluwał mu darmowe ...

Musimy przyspieszyć z 5G

Rząd powinien jak najszybciej umożliwić budowę sieci komórkowych nowej generacji w Polsce. To przepustka ...

Jak rozwiązać problem braku fosforu na świecie

W dzisiejszych czasach jednym z głównych problemów cywilizacyjnych są możliwości dostosowania produkcji żywności do ...

Chiny: kupisz smartfona, jak dasz do zeskanowania twarz

Biometria, skanowanie tęczówki i rozpoznawanie twarzy stają się coraz popularniejszymi metodami zabezpieczeń stosowanych w ...

Ile może zarobić specjalista od cyberbezpieczeństwa

Takiego specjalistę najwyżej wycenia Szwajcaria. Najmniej zarobi w Grecji, Turcji i Polsce. Firma Specops ...

Najpotężniejszy antybiotyk świata powstaje dzięki AI

Korzystając z algorytmu uczenia maszynowego, naukowcy zidentyfikowali nowy, potężny antybiotyk. W testach laboratoryjnych lek ...