Polacy sprawdzili oferty. Kto ma najszybszy internet?

Dziś niemal połowa Polaków korzysta z internetu mobilnego
Dziś niemal połowa Polaków korzysta z internetu mobilnego

Ponad 32 tys. użytkowników w rok zarejestrowało się do certyfikowanego mechanizmu monitowania jakości dostępu do internetu zbudowanego na zlecenie UKE. Na podstawie ich pomiarów powstał mini-ranking prędkości internetu.

Od 1 grudnia 2018 r. w Polsce działa certyfikowany mechanizm monitowania jakości dostępu do internetu. Powstał on na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzięki niemu można sprawdzić szybkość posiadanej usługi dostępu do internetu oraz – przynajmniej teoretycznie – dochodzić swoich praw, jeśli dostawca usługi stacjonarnej nie wywiązuje się z umowy.

30 tysięcy certyfikowanych pomiarów

UKE podał dziś, jakim zainteresowaniem cieszy się to narzędzie. Według urzędu, przez rok (do końca listopada br.) w aplikacji zarejestrowało się 32,7 tys. użytkowników, którzy wykonali 440 tys. pomiarów, w tym 30 tys. pomiarów certyfikowanych. Urząd nie podaje, jaka część tych ostatnich stanowiła potem podstawę do reklamacji.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec testów certyfikowanego miernika prędkości internetowych łączy

Najwięcej testów certyfikowanych przeprowadzono w województwie mazowieckim (prawie 7 tys.). Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Wielkopolska z 3,7 tys. pomiarów.

Średnia prędkość pobierania danych wyniosła 123,4 Mb/s w przypadku internetu stacjonarnego, a 23,4 Mb/s dla internetu mobilnego. Z kolei prędkość wysyłania danych to odpowiednio 44 Mb/s i 11,1 Mb/s.

Na podstawie pomiarów wykonanych przez użytkowników, UKE i firma V-Speed, która obsługuje aplikację, przygotowały ranking operatorów o najszybszym internecie. Wyniki te stanowią średnią pomiarów.

Play i Inea z najszybszym internetem

W kategorii sieci mobilnych wygrywa P4, operator sieci Play (26,9 Mb/s przy pobieraniu danych i 9,2 Mb/s przy wysyłaniu), a ostatnie miejsce zajmuje Polkomtel, operator sieci Plus (17,3 Mb/s i 10,3 Mb/s). Między Play a Orange i T-Mobile jest bardzo niewielka różnica. Tym niemniej Orange zajmuje drugie miejsce (24,6 Mb/s i 11,3 Mb/s), a T-Mobile trzecie (24,3 Mb/s i 12,7 Mb/s).

Jeśli chodzi o opóźnienie w przesyle danych, to najsłabszy wynik spośród sieci mobilnych zanotował T-Mobile Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Licytacja na gigabity

Natomiast wśród stacjonarnych dostawców internetu ranking otwiera wielkopolska Inea (438,4 Mb/s i 429,6 Mb/s). Za nią na drugim miejscu jest łódzka Toya (419 Mb/s i 55,3 Mb/s) oraz – na trzecim – UPC (354,1 Mb/s i 34 Mb/s). Największy pod względem liczby abonentów dostawca – Orange Polska – znalazł się na miejscu 4. (344,88 Mb/s i 84,5 Mb/s). Dwa ostatnie miejsca należą do Vectry i Multimediów Polska.

UKE zastrzega w przypisach, że nie są to dane dla całego kraju. W połowie roku publikował bardziej reprezentatywne dane.

Certyfikowany mechanizm pomiaru prędkości internetu składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS).

Jak przypomina UKE, zgodnie z prawem tylko pomiar łącza stacjonarnego  wykonany za pomocą mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa aplikacja ma zatrzymać wirusa. Pomysł Austriaków

Aplikacja Stopp Corona, wymyślona przez austriacki Czerwony Krzyż, to rodzaj wirtualnej książki kontaktów towarzyskich. ...

Mikroczipy pod skórą zamiast biletu czy kluczy. Niebezpieczna moda

Koniec z portfelami, kluczami i pinami. Implanty wszczepiane pod skórę mają nam ułatwić życie. ...

Z robotem na podbój Stambułu

Na początku marca Team RaByte – grupa uczniów ze szkół średnich – wyrusza do ...

Naukowcy połączyli mózgi trzech osób

Komunikacja telepatyczna może być realna dzięki interfejsom mózg-mózg. Naukowcy z uniwersytetu w Waszyngtonie stworzyli ...

Szturm seniorów na serwisy zakupowe

Klienci powyżej 60. roku życia są głównym motorem wzrostu zakupów online. Najchętniej odwiedzają sklepy ...

Wiadomości w rosyjskiej telewizji prowadził robot-prezenter

Program informacyjny Wiesti na kanale Rossija24 prowadził android Aleks. Jedna z informacji dotyczyła polityka ...