T-Mobile dokłada światłowody Inei do sieciowej układanki

Shutterstock

„Inea udostępni T-Mobile Polska całą sieć” – tak brzmi tytuł komunikatu o nowej umowie operatorów. Co dokładnie autor miał na myśli?

Trwa wyścig operatorów telekomunikacyjnych o to, kto zdobędzie największą grupę lojalnych abonentów. W budowie lojalności pomaga strategia polegająca na sprzedaży pakietów łączących usługi mobilne i stacjonarne. Ku takiemu podejściu skłaniają się już wszystkie sieci komórkowe. Sektor czeka jeszcze tylko na Playa, który ma w tym kwartale zacząć sprzedaż stacjonarnego internetu na sieci Vectry.

CZYTAJ TAKŻE: T-Mobile Polska startuje ze światłowodem i Netflixem

Tymczasem we wtorek wielkopolska telewizja kablowa i T-Mobile Polska oficjalnie poinformowały o tym, co zapowiedział w rozmowie z nami niedawno Andreas Maierhofer, prezes mobilnego telekomu.  Inea nie tylko udostępniła T-Mobile’owi infrastrukturę budowaną z pieniędzy unijnych zgromadzonych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa i wygranych w tzw. drugim konkursie (POPC2), ale także infrastrukturę położoną za własne pieniądze.

O tym, dlaczego Inea stawia na taki model działania mówił Janusz Kosiński, założyciel i członek rady nadzorczej Inei.

„Dzięki temu T -Mobile Polska dotrze do kolejnych 300 tysięcy gospodarstw domowych w Wielkopolsce” – podano we wtorek punkt widzenia komórkowej sieci.

CZYTAJ TAKŻE: Dyskusje o polskim 5G i konwergencji

Wbrew tytułowi informacji prasowej nie oznacza to jednak, że operator kierowany przez Maierhofera będzie mógł skorzystać z wszystkich łączy kablówki. Jak wyjaśnia Karolina Pawlik, odpowiedzialna za PR w Inei, chodzi tylko światłowody.

W sumie korzystając z aktywów Inei, T-Mobile będzie mógł dotrzeć do około 530 tys. gospodarstw domowych.  Jak podano, umowa dotycząca udostępniania sieci Inea została podpisana na czas nieokreślony, a uruchomienie usług planowane jest na marzec tego roku.

T-Mobile oferuje już pakiet usług korzystając z łączy Orange Polska.

Z kolei z infrastruktury budowanej przez Ineę będzie korzystać także UPC Polska. Robert Redeleanu, prezes UPC ocenił w minionym tygodniu, że może zacząć najwcześniej w drugim półroczu tego roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podpis elektroniczny w chmurze wchodzi do służby zdrowia

Digitalizacja sektora ochrony zdrowia rodzi wiele szans dla prywatnych dostawców usług informatycznych. Coraz mocniej ...

Austriacki sposób na hejt. Komentarz tak, ale z dowodem osobistym

Austria pracuje nad nowymi przepisami, które mają pomóc ograniczyć agresję w internecie oraz epidemię ...

WEBCON DAY 2019 już blisko

Największa w Polsce konferencja o digitalizacji i automatyzacji procesów biznesowych w praktyce odbędzie się ...

Szybszy internet to szybszy wzrost pensji informatyków

Specjaliści od IT już dziś zarabiają bardzo dobrze, ale upowszechnienie telekomunikacji mobilnej piątej generacji ...

Koniec z narzekaniem na działanie WiFi

Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli system inteligentnego rozdzielania łącza internetowego pomiędzy ...

Chińczycy rządzą na rynku komputerów PC. Pokonali HP

Koncern Lenovo rozsiadł się na fotelu lidera na globalnym rynku PC, zrzucając przy okazji ...