Nokia zdobyła kontrakty w Skandynawi i na Litwie

mat. pras.

Fińska firma telekomunikacyjna Nokia została jedynym dostawcą technologii 5G dla operatora Telia w krajach skandynawskich i bałtyckich, w tym dla naszego sąsiada – Litwy.

„Nokia została wybrana przez Telię na wyłącznego dostawcę 5G w Finlandii na podstawie pięcioletniego kontraktu, który zakłada modernizację sieci i obejmie 7500 punktów sprzedaży” – głosi dzisiejszy komunikat koncernu, cytowany przez agencję Prime. Nokia dostarczy też instalacje  5G do Danii, Norwegii, Szwecji, Estonii i na Litwę.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowy na Księżycu: NASA i Nokia zainstalują sieć komórkową

We wrześniu 2018 roku Telia wraz z Nokią uruchomiła pierwszą sieć 5G w fińskich miastach Helsinki, Vantaa i Oulu. Na początku 2019 roku rozpoczęło się komercyjne funkcjonowanie sieci, która objęła już 42 miasta, w których mieszka ponad jedna czwarta populacji Finlandii.

Nokia produkuje sprzęt telekomunikacyjny dla sieci komórkowych, stacjonarnych, szerokopasmowych i IP. Jej akcje są notowane na giełdach we Frankfurcie nad Menem, Nowym Jorku i Helsinkach.

Jej największymi rywalami w 5G są szwedzki Ericsson i chiński Huawei. Ten ostatni poinformował właśnie o budowie centrum badawczo-rozwojowego na Węgrzech. Tutaj koncern buduje też sieć 5G i ma fabrykę sprzętu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Astronauci SpaceX nie wrócą prędko na ziemię. Badania z Rosjanami

Najpóźniej we wrześniu Doug Hurley oraz Bob Behnken, a więc amerykańscy astronauci, członkowie misji ...

Koniec „Simpsonów”? Obecny sezon może być ostatnim

Danny Elfman, kompozytor motywu przewodniego amerykańskiego animowanego serialu komediowego „Simpsonowie”, powiedział, że obecny sezon ...

E-sklepy zmieniają szyldy. Konkurencja ciśnie

Jeden z liderów e-sprzedaży kosmetyków zmienia szyld z iPerfumy na Notino. Do gruntownego odświeżenia ...

Allegro walczy z oszustami działającymi „na koronawirusa”

Serwis podobnie jak Amazon blokuje oferty, na których sprzedawcy znacznie zawyżają ceny np. masek ...

Szklaneczka whisky od sztucznej inteligencji

Szwedzka destylarnia Mackmyra skorzystała z pomocy Microsoftu oraz fińskiej firmy technologicznej Fourkind, by skomponować ...

Polskie beacony z nową szansą w czasie epidemii

O krakowskim Estimote długo było cicho. Jej produkt, beacony, skazywano na porażkę. Tymczasem pandemia ...