Play chce uruchomić komercyjną sieć 5G nie czekając na aukcję częstotliwości

Operator sieci Play chce uruchomić pierwszą komercyjną sieć 5G w paśmie 2100 MHz. Posiadają je już wszyscy operatorzy komórkowi w kraju. Sieć 5G Playa w Trójmieście miałaby ruszyć na początku 2020 roku.

Publikacja: 26.11.2019 08:34

Foto: Bloomberg

Na początku przyszłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ma ogłosić aukcję częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz. To pasmo, dzięki któremu w miastach można świadczyć usługi w nowej technologii 5G. Tymczasem P4, operator sieci Play, zamierza uruchomić komercyjnie taką sieć korzystając z pasma, które już ma – 2100 MHz.

Według jednego z naszych rozmówców, byłoby to „koszerne 5” uruchomione zgodnie ze standardem IMT-2020. Prace nad nim jeszcze trwają, ale dotyczyć mają innych elementów, niż ten potrzebny Playowi. W 2020 roku oczekiwany jest też „wysyp” urządzeń końcowych (smartfonów, routerów do odbioru sygnału mobilnego Internetu), obsługujących technologię 5G w paśmie 2100 MHz.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
5G
Elon Musk ma kolejny problem. Tym razem manipulacja z 5G
5G
Gen. Włodzimierz Nowak: W kwestii 5G jest wiele sygnałów, które ocierają się o fantastykę
5G
Jest nowy projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie. Ze spółką Polskie 5G
5G
Polska sieć 5G zmieści się w... plecaku. Wdrożenia w USA i Azji?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?