Na początku przyszłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ma ogłosić aukcję częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz. To pasmo, dzięki któremu w miastach można świadczyć usługi w nowej technologii 5G. Tymczasem P4, operator sieci Play, zamierza uruchomić komercyjnie taką sieć korzystając z pasma, które już ma – 2100 MHz.
Według jednego z naszych rozmówców, byłoby to „koszerne 5” uruchomione zgodnie ze standardem IMT-2020. Prace nad nim jeszcze trwają, ale dotyczyć mają innych elementów, niż ten potrzebny Playowi. W 2020 roku oczekiwany jest też „wysyp” urządzeń końcowych (smartfonów, routerów do odbioru sygnału mobilnego Internetu), obsługujących technologię 5G w paśmie 2100 MHz.
CZYTAJ TAKŻE: Telekomy testują już 5G. Tajemnicze milczenie Plusa
O planach Playa jako pierwsza poinformowała dziś „Gazeta Wyborcza”, według której operator ten złożył w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wniosek o pozwolenie na uruchomienie nadajników 5G w paśmie 2100.
Wiosną tego roku, w wywiadzie nam udzielonym Jean-Marc Harion, prezes Playa sygnalizował że telekom będzie chciał jako pierwszy wykorzystać „5G”. Telekom ruszył wówczas z kampanią promując sieć LTE Advanced (4,5 G) jako „5G-Ready”.