Raport o #Polskie5G trafił do premiera. Co dalej z projektem?

Bloomberg

Wykluwa się #Polskie5G, czyli podmiot, który przy udziale państwa miałby prowadzić hurtową sieć radiową w nowej technologii. Zakończyły się prace nad wstępną analizą, a raport z niej trafił do premiera.

Sygnatariusze Memorandum of Understanding (MoU), czyli porozumienia zawartego 28 października 2019 roku w sprawie opracowania modelu biznesowego dla spółki #Polskie5G zakończyli prace nad analizą wstępną dla tego projektu – poinformował dziś w komunikacie prasowym Exatel, pomysłodawca inicjatywy. Zgodnie z nim raport z wstępnej analizy trafił do premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj także: Covid-19 uderzył w polskie 5G. Aukcja zawieszona

Państwowy operator świadczący usługi dla firm i instytucji publicznych przy pomocy łączy przewodowych nie podał jednak, do jakich konkluzji doszła firma Accenture, która została zatrudniona do przeprowadzenia analiz.

„Raport podsumowujący zrealizowane prace zawiera trzy modele wykonalności dla budowy jednolitej sieci w technologii 5G w paśmie 700 MHz. Modelowanie obejmowało aspekty ekonomiczne oraz techniczne, w tym planowanie homogenicznej sieci radiowej na terytorium całego kraju, analizę sposobu współdzielenia infrastruktury i zasobów oraz możliwość wykorzystania #Polskie5G na potrzeby Bezprzewodowej Sieci Łączności Specjalnej” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Polskie 5G nie czeka na rozejm USA-Chiny. Huawei pracuje dla telekomów

Nie poinformowano w nim, co ma się dalej wydarzyć z projektem. Piotr Mierzwiński, rzecznik Exatela pytany o szczegóły informuje jedynie, że raport będzie przedmiotem dalszych analiz.

Również w odpowiedzi na nasze pytanie podał, iż „analiza pokazuje, że realizacja #Polskie5G jest możliwa przy spełnieniu przyjętych założeń biznesowych i technologicznych oraz po odpowiednich zmianach w przepisach prawa”.

Sygnatariuszami MoU są oprócz Exatela, także państwowa Grupa PFR, Orange Polska, T-Mobile Polska, P4 (Play) oraz Polkomtel, operator sieci Plus. W pracach analitycznych na zlecenie tych podmiotów uczestniczyły Networks! (joint venture Orange i T-Mobile) oraz wspomniane już Accenture.

Pierwotnie prace nad #Polskie5G miały zakończyć się w grudniu 2019 r.  – Wstępne założenia MoU nie precyzowały dokładnego zakresu przeprowadzonych prac. Już pod koniec 2019 roku sygnatariusze MoU zdecydowali o przedłużeniu projektu tak, by wypracowany raport ze wstępnej analizy dla #Polskie5G był dokumentem jak najbardziej kompletnym i merytorycznym. Nowe elementy przygotowanego dokumentu (takie jak planowanie radiowe w oparciu o realne możliwości infrastrukturalne wszystkich operatorów) były jednomyślnie uznawane przez sygnatariuszy MoU jako niezbędne dla poprawnego wykonania tego etapu analizy – przekonuje Piotr Mierzwiński.

Na razie żaden z telekomów uczestniczących w pracach nie odniósł się do dzisiejszego komunikatu. T-Mobile Polska poinformował nas, że nie ma nic do dodania.

Wcześniej w rozmowie z nami Jean-Marc Harion, prezes Playa mówił, że telekom wspiera prace nad tym projektem.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jego dron zagrał w „Niezniszczalnych 3”, teraz Polak zbudował latający czołg

Założona przez konstruktora Witolda Mielniczka podrzeszowska firma B-Technology uruchomiła właśnie produkcję innowacyjnego drona Xerall ...

Wynalazek Toshiby wykryje raka. Z kropli krwi

Japoński koncern ujawnił swój najnowszy produkt. Jego maszyna, wielkości kserokopiarki, z jednej kropli krwi ...

Epidemia rozmnożyła voiceboty i asystentów głosowych

„Mówiące” roboty na infoliniach czy inteligentni asystenci głosowi to technologie, po które biznes sięga ...

Diamenty z laboratorium wchodzą do Polski. Są jak naturalne – tylko tańsze

Tworzone przez ludzi kamienie to błyskawicznie rosnący na świecie rynek. W Polsce jako pierwsza ...

Kultowa marka Verbatim zmienia właściciela

Chyba każdy, kto miał do czynienia z komputerami w latach 90., pamięta dyskietki, czy ...

Podróże w czasie? Amerykański naukowiec znalazł rozwiązanie

Astrofizyk Ron Mallett ogłosił, że znalazł sposób na to, by cofać się w czasie. ...