– W tym roku znacząco wzrosły nasze przychody z usług transmisji danych. Rynek usług głosowych – hurtowy i detaliczny – traci na wartości, ale jesteśmy całkiem zadowoleni co udało się nam na nim zdziałać w tym roku – mówi Piotr Sieluk. GTS Energis notuje wzrost zainteresowania usługami hostingowymi i kolokacyjnymi w swoim centrum danych w Piasecznie. Operator zakończył niedawno rozbudowę tego ośrodka o kolejnych 1,5 tys. m2 i nie wyklucza dalszej rozbudowy.
Na centrum w Piasecznie przypadła znacząca cześć tegorocznych inwestycji grupy, które wyniosły 17 mln euro. Ponadto operator rozpoczyna inwestycję w modernizację sieci w kierunku technologii carrier ethernet. GTS Energis – podobnie jak inni operatorzy – rozbudowuje również swoje światłowodowe sieci miejskie, doprowadzając infrastrukturę do lokalizacji, w której już ma, lub może się spodziewać, klientów.
– Przygotowujemy się do wejścia z własnymi urządzeniami do kilku MDF Telekomunikacji Polskiej. W wybranych lokalizacjach usługi po uwolnionej pętli mogą stanowić dla nas dobrą alternatywę dla innego rodzaju form dostępu do klienta – mówi Piotr Sieluk. GTS Energis zamierza testować wydajność linii abonenckich Telekomunikacji Polskiej, na których chce uruchamiać modemy SHDSL i świadczyć na tych liniach cały wachlarz usług telekomunikacyjnych dla klientów korporacyjnych. Inwestycje w sieć dostępową TP, jeżeli testy techniczne spełnią oczekiwania operatora, pochłoną część przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych, które zarząd GTS planuje na poziomie zbliżonym do tegorocznego (17 mln euro). Operator nie utrzymuje poziomu CAPEX na stałym poziomie w odniesieniu do przychodów, lecz co roku budżetuje zgodnie z planem rozwoju.
Niezależnie od planów rozwoju dzięki LLU GTS Energis wciąż eksploatuje infrastrukturę wybudowaną na potrzeby hurtowej oferty BSA. Obsługuje dzisiaj ok. 13 tys. takich linii, z czego większość za pośrednictwem spółki Telestrada, która w grudniu 2008 kupiła usługę Multimo wraz z pozyskaną przez GTS bazą klientów detalicznych. Operator zrezygnował z bezpośredniej obecności na rynku masowym a linie BSA wykorzystuje do zestawiania sieci IP VPN. GTS przygotowuje się do uruchomienia nowych usług dodanych na platformie sieci inteligentnej (m.in. telekonferencje, czy IVR).
GTS Energis zakończył zasadniczy etap integracji z pozostałymi spółkami grupy GTS Central Europe, którą pod koniec 2007 r. zdecydowało się przejąć konsorcjum amerykańskich funduszy inwestycyjnych oraz fundusz Innova Capital. na czele. W Polsce na grupę wciąż składa się kilka spółek. Zarząd myśli o formalnej integracji, ale wcześniej musiałby przejąć pełną kontrolę nad wszystkimi spółkami grupy. Tymczasem w polskiej spółce udziałowcem mniejszościowym (2,5%) jest nadal PKP. GTS Energis dzierżawi od spółki zależnej PKP, Telekomunikacji Kolejowej, włókna światłowodowe. Umowa dzierżawy obowiązuje do 2015 roku i posiada opcję przedłużenia jej na kolejne 15 lat.