Mimo że w ubiegłym tygodniu Skype i Nokia ogłosiły zawarcie umowy, dzięki której Skype pojawił się w Ovi Store, program nie będzie dostępny amerykańskiej wersji sklepu Nokii.

Decyzja Skype dostarcza argumentów przeciwnikom mobilnych usług VoIP, takim jak Pat Phelan, założyciel Cubic Telecom, enablera wirtualnych sieci mobilnych. Twierdzi on, że przepływność łączy na sieciach 3G jest zbyt mała, by zapewnić akceptowalną jakość usług VoIP. Ponadto, przesyłanie głosu w sieci 3G wymaga wysokiej kompresji danych, a zbyt wysokie pingi powodują, że opóźnienie jest zbyt duże, by poprzez VoIP na sieci 3G dało się prowadzić rozmowę w zadowalający sposób.

Zastrzeżenia wobec technologii VoIP na sieci 3g ma także Karl Good, prezes Truphone, operatora VoIP: – Jakoś połączeń jest bardzo zła z powodu niskiej przepływności mobilnych łączy. z tego powodu, aplikacje oferujące głosowe połączenia VoIP na sieci 3G nie zostałby np. dopuszczone przez Apple do sklepu App Store – napisał Karl Good na firmowym blogu.