Przegląd prasy – czwartek 11 września

Publikacja: 11.09.2014 07:30

Karty na stół. Z niższymi opłatami

Zgodnie z nowym projektem ustawy prowizja od transakcji bezgotówkowych ma spaść do poziomu 0,2–0,3 proc. Zyskają na tym sklepy i punkty…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=491637 (dostęp płatny)

EBOR ma mniej Cyfrowego

Trzecią część pakietu akcji firmy Zygmunta Solorza, które bank miał dzięki inwestycji w Polkomtel, sprzedano za około 380 mln zł. Biznesmen na razie spłaca długi, zaciągnięte na kupno Polkomtela (operatora sieci Plus), tymczasem Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który wspomógł go w tej transakcji, zaczyna zbierać zyski. Bank w 2011 r. stał się udziałowcem Polkomtela, dokładając do wartej 18 mld zł transakcji około 200 mln EUR. Po wchłonięciu telekomu przez Cyfrowy Polsat (CP) dostał 7,39 proc. akcji spółki z GPW.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3849625,63946,ebor-ma-mniej-cyfrowego (dostęp płatny)

Fałszywki i portfele

Ebola w Polsce, erotyczne zabawy nastolatków — takie nagłówki jeszcze niedawno przyciągały użytkowników Facebooka i wykorzystując ich nierozwagę, wpędzały w finansowe kłopoty. Choć technika tzw. likejackingu, czyli wymuszania polubień na Facebooku, jest prawie tak stara jak sam serwis społecznościowy, to dopiero w ostatnich tygodniach przeżyła swój prawdziwy rozkwit.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3849657,85143,falszywki-i-portfele (dostęp płatny)

Apple postawił na duży ekran i zegarek

Na rynek wchodzą dwa nowe smartfony iPhone, system płatności Apple Pay i oczekiwany zegarek o nazwie Apple Watch. Nowe smartfony iPhone 6 i iPhone 6 Plus mają ekrany o rozmiarach 4,7 i 5,5 cala, a także zaokrąglone krawędzie i cieńszą ramkę. Wyświetlacze mają też wyższą rozdzielczość.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3849655,51670,apple-postawil-na-duzy-ekran-i-zegarek (dostęp płatny)

Microsoft zerka na Mojang

Amerykański gigant informatyczny i producent konsoli gier wideo Xbox prowadzi negocjacje w sprawie zakupu spółki Mojang, twórcy kultowej gry „Minecraft”. Wartość potencjalnej transakcji może przekroczyć 2 mld USD.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3849654,84336,microsoft-zerka-na-mojang (dostęp płatny)

Germanen – nowy kuzyn grafenu

Technologie. „Płaski” materiał o nazwie germanen stworzyli europejscy naukowcy. ?Będzie miał zastosowanie ?w elektronice i optyce ?– twierdzą badacze. To całkowicie nowy rodzaj tzw. dwuwymiarowych materiałów, których najbardziej znanym przedstawicielem jest grafen. Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla. Pod specjalnym mikroskopem widać, że tworzą one sześciokąty. Germanen to taki grafen, tyle że zamiast atomów węgla ma atomy germanu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1253905-Germanen-–-nowy-kuzyn-grafenu.html (dostęp płatny)

Podręczna elektronika

http://archiwum.rp.pl/artykul/1253904-Podreczna-elektronika.html (dostęp płatny)

Apple traci rozmach, tylko goni rywali

Tablety już niemodne. Po raz pierwszy od chwili, gdy rozpoczął się boom na te urządzenia, sprzedaż spada. Teraz producenci stawiają na e-zegarki. Apple po śmierci założyciela firmy Steve’a Jobsa w 2011 r. nie może się odnaleźć. Koncern, uchodzący za prekursora nowatorskich rozwiązań technologicznych i niewątpliwy lider rynku IT, przespał ostatnie lata i musi gonić konkurentów. Pokazał to całemu światu we wtorek, w czasie premiery iPhone’a 6.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1253968-Apple-traci-rozmach-tylko-goni-rywali.html (dostęp płatny)

Chcą znać warunki konkursów

Telekomunikacja. Do końca miesiąca prawnicy chcą sfinalizować prace nad planem działań dla dotacji na szybki Internet w tzw. białych plamach, czyli rejonach kraju, gdzie go jeszcze nie ma. Operatorzy chcą budować sieci szybkiego internetu (NGA) przy wsparciu unijnym z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa wartego  8–10 mld zł (nie wszystko jest na internet). Zgadzają się w jednym: najważniejszą sprawą jest model, dzięki któremu będą mogli się o środki UE starać.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1253969-Chca-znac-warunki-konkursow.html (dostęp płatny)

Muzycy eksperymentują z systemami sprzedaży

Po Jay-Z i Beyonce na eksperyment zdecydowało się U2. Ich nowy album będzie dostępny wyłącznie w iTunes, i to za darmo – zapłacił za niego Apple. O nietypowym partnerstwie sprzedawcy muzyki i artystów poinformowano wczoraj przy okazji premiery nowego modelu iPhone’a. W październiku iTunes udostępni fanom grupy za darmo 500 mln ściągnięć nowego albumu U2 „Songs of innocence”.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1253981-Muzycy-eksperymentuja–z-systemami-sprzedazy.html (dostęp płatny)

Szybki wzrost telewizji po łączach internetowych

Prognozy. Za sześć lat abonentów usługi IPTV będzie na świecie 191 milionów |?– przewiduje firma Research and Markets. To ponad dwa razy więcej niż na koniec ubiegłego roku, kiedy było ich 90 mln. Większość nowych klientów będzie pochodzić z rejonu Azji i Pacyfiku. Choć płatna telewizja wytraca tempo przyłączeń nowych abonentów, bo jej rynek się…

http://archiwum.rp.pl/artykul/1253970-Szybki-wzrost-telewizji-po-laczach-internetowych.html (dostęp płatny)

Komórki rosną i upodabniają się do tabletów

Boom na smartfony nie słabnie, zmienia się tylko moda. Teraz telefon musi być duży. Takie pokaźne aparaty, nazywane phabletami, to hit ostatnich targów IFA.  Ekrany smartfonów z roku na rok się zwiększają. Szacuje się, że w tym roku niemal co piąta sprzedana komórka będzie miała już ekran większy niż 5 cali, a rozrośnięte telefony odbiorą rynek małym tabletom. – Granica między tabletami o przekątnej ekranu 7 cali a smartfonem o przekątnej 6 cali zaciera się – przyznaje Juliusz Niemotko, szef polskiego oddziału Acera. Phablety to przerośnięte smartfony o wymiarach od 5 do 7 cali. Dziś ich udział w rynku telefonów wynosi niecałe 15 proc., ale od początku roku popyt wzrósł prawie czterokrotnie. Według prognoz firmy badawczej IDC w 2014 r….

http://archiwum.rp.pl/artykul/1253866-Komorki-rosna-i-upodabniaja-sie-do-tabletow.html (dostęp płatny)

SMS premium i pakiet medyczny nabite na kasę

Firmy dowożące pracowników do pracy czy fundujące opiekę lekarzy będą musiały kupić kasy fiskalne. Fiskus od dawna rozszerza stosowanie kas fiskalnych na coraz to nowych podatników i nowe transakcje. Już od trzech lat taki obowiązek dotyczy lekarzy. A od 1 stycznia 2015 r. może dotyczyć też przedsiębiorców, którzy nie zajmują się usługami medycznymi, lecz je oferują swoim pracownikom jako świadczenia socjalne.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1254004-SMS-premium-i-pakiet-medyczny-nabite-na-kase.html (dostęp płatny)

Jak handluje się naszymi danymi osobowymi

Nawet przypadkowe podanie danych korporacji taksówkowej może doprowadzić do poważnej kłótni w związku. A zwykły pracownik salonu sieci telefonicznej może zajmować się handlem danymi osobowymi. Internet właśnie obiegła informacja, że gdzieś w jego czeluściach krąży baza adresów e-mail i haseł pięciu milionów osób, które miały konta w należącej do Google’a usłudze Gmail. Światowy gigant na razie nie potwierdził tej informacji, ale hakerzy już zacierają ręce. Co mogą zrobić z takimi danymi? Na przykład okrasić je o dodatkowe informacje (numer telefonu, wiążące umowy z różnymi firmami) i sprzedać handlowcom. „Dzień dobry, tu Kowalski, czy mam przyjemność z panem Jakubem Wątorem? Chciałbym zaproponować przejście do Vectry. Specjalnie dla klientów z pańskiej ulicy mamy lepszą ofertę, niż proponuje firma X, a dla pana mamy jeszcze lepszą ofertę niż pana umowa na internet!” – usłyszałem w słuchawce.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16620741,Jak_handluje_sie_naszymi_danymi_osobowymi.html

Karty na stół. Z niższymi opłatami

Zgodnie z nowym projektem ustawy prowizja od transakcji bezgotówkowych ma spaść do poziomu 0,2–0,3 proc. Zyskają na tym sklepy i punkty…

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów