Polkomtel już nie walczy z wizją aukcji LTE

Publikacja: 16.10.2014 19:21

Niemal tygodnia trzeba było, aby grupa Zygmunta Solorza-Żaka ustosunkowała się do ogłoszonej – drugi raz w ciągu 12 miesięcy – aukcji na pasmo 800 i 2600 MHz.

Oświadczenie w tej sprawie wydał dziś wieczorem Polkomtel, spółka zależna Cyfrowego Polsatu. Opinia jest… pozytywna.

„Polkomtel ocenia jako pozytywny fakt ogłoszenia przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej aukcji na rezerwacje częstotliwości z zakresów 800 i 2600 MHz.

Zdaniem Polkomtelu warunki ogłoszonej aukcji zmierzają we właściwym kierunku i dają potencjał na korzystne rozwiązania dla rynku telekomunikacyjnego w obszarze rozdysponowania częstotliwości na potrzeby szybkiego Internetu LTE” – czytamy.

„Polkomtel nadal stoi na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem dla Polski jest koncepcja jednej sieci, której realizacja jest potencjalnie możliwa zgodnie z obecną dokumentacją.

Polkomtel uważa również, że biorąc pod uwagę zobowiązania inwestycyjne zawarte w ogłoszonej aukcji, w tym w pokrycie zasięgiem obszarów tzw. białych plam, celowym jest, aby podmioty wyłonione w wyniku postępowania aukcyjnego mogły – na zasadach równych i niedyskryminujących w stosunku do innych uczestników rynku i dla potrzeb związanych z inwestycją w wybudowanie sieci i dostarczenie usług szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii LTE – korzystać ze środków europejskich, w szczególności zarezerwowanych dla Polski w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa” – oświadczył operator.

„Tylko mix technologiczny LTE w sieciach ruchomych oraz technologii opartych o łącza światłowodowe w sieciach stacjonarnych, pozwoli na dostarczenie do wszystkich gospodarstw domowych na terytorium kraju usług spełniających wymogi Europejskiej Agendy Cyfrowej w terminach i na zasadach jakie przyjęła na siebie Polska” – czytamy.

Co takiego wydarzyło się, że grupa Solorza-Żaka zmieniła opinię o aukcji? Przez ostatni rok, rok dyskusji o kształcie, w jakim powinno zostać rozdysponowane pasmo 800/2600 MHz zdążyła uporządkować swoje sprawy. Cyfrowy Polsat przejął sieć Plus i wsparł go przy spłacie długu. W czerwcu firmy miały w sumie na kontach 2,2 mld zł.

Poza tym nie bez znaczenia jest, że dokumentacja aukcyjna pozwala Cyfrowemu Polsatowi/Plusowi na start po 2 bloki częstotliwości 800 MHz, a nie po jeden. Zniesiono ograniczający telekom limit koncentracji pasma (z 900 MHz) i zmieniono definicję grupy kapitałowej.

Nad grupą Solorza-Żaka wisi jeszcze nierozstrzygnięta sprawa częstotliwości 1800 MHz rozdysponowanych w przetargu w 2007 r., które – zgodnie z wyrokiem z maja br. – Urząd Komunikacji Elektronicznej powinien ponownie wystawić „na licytację”, jeśli miałby trzymać się litery sentencji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jaki pomysł ma UKE? Rpkom.pl rozmawiał o tym z prezes urzędu Magdaleną Gaj.

Rozmowę opublikujemy wkrótce. Zapraszamy do lektury.

Niemal tygodnia trzeba było, aby grupa Zygmunta Solorza-Żaka ustosunkowała się do ogłoszonej – drugi raz w ciągu 12 miesięcy – aukcji na pasmo 800 i 2600 MHz.

Oświadczenie w tej sprawie wydał dziś wieczorem Polkomtel, spółka zależna Cyfrowego Polsatu. Opinia jest… pozytywna.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy