Reklama
Rozwiń

Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 9 sierpnia

Publikacja: 09.08.2018 07:30

Granice propagowania głupoty wyznaczone
Facebook, Apple i Google usunęły ze swoich platform treści Alexa Jonesa, skrajnie prawicowego propagatora teorii spiskowych. Jones to sprzyjający republikanom zagorzały zwolennik nieograniczonego dostępu do broni. – Pomagał Trumpowi, chwalił się, że ten po wyborach mu dziękował. Dla amerykańskiej prawicy jest ważną postacią. Tworzy teorie spiskowe, w których próbuje udowodnić, że lewica fabrykuje strzelaniny, żeby uzasadnić ograniczanie dostępu do broni – tłumaczy dr Tomasz Płudowski, amerykanista, specjalista ds. marketingu politycznego z UKSW. Do najgłośniejszych teorii Jonesa można zaliczyć m.in. oskarżanie amerykańskiego rządu o udział w zamachach z 11 września czy sfingowanie lądowania na Księżycu.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1209234,alex-jones-usuniety-z-facebooka-i-google-a.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza 

Twitter, Snapchat i Facebook tracą użytkowników
Największe platformy społecznościowe straciły w ostatnich miesiącach miliony użytkowników. Czy można już zacząć mówić: to koniec ery social mediów? Spadła liczba aktywnych użytkowników Snapchata i Twittera, zmalała liczba kont na Facebooku w Europie. Giganci podają przyczyny: przeprojektowanie platformy, porządki wśród kont lub unijna dyrektywa o ochronie danych osobowych. Rosną wydatki na reklamy online, najbardziej w segmencie mediów społecznościowych.
http://wyborcza.pl/7,156282,23767276,twitter-snapchat-i-facebook-traca-uzytkownikow-spokojnie.html (dostęp płatny)

Parkiet

Asbis: Prognozy podtrzymane
Notowania Asbisu od trzech lat poruszają się w trendzie wzrostowym. W środę obserwowaliśmy jednak wyraźną korektę, do której pretekstem stała się publikacja wyników za I półrocze. Były zdecydowanie lepsze niż rok wcześniej, ale nieco gorsze od oczekiwań analityków. Siarhei Kostevitch, dyrektor generalny Asbisu, podkreśla, że w tej branży najlepsze jest drugie półrocze. W jego ocenie opublikowana w marcu prognoza na 2018 r. jest wykonalna. Zakłada przychody pomiędzy 1,8 mld a 1,9 mld USD i 9–10 mln USD zysku netto.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801776_Asbis:_Prognozy_podtrzymane.html (dostęp płatny)

Play: Wymiana walorów przed wynikami
Akcje Play Communications, właściciela sieci komórkowej Play, cieszyły się na środowej sesji dawno niewidzianym zainteresowaniem giełdowych inwestorów. Przy niewielkim wzroście kursu mocno przecenionych przez ostatni rok walorów, właściciela zmieniło do godz. 15.50 ponad 5,8 mln papierów, a wartość obrotu nimi przekroczyła 125 mln zł (drugi wynik na GPW tego dnia po Pekao). Play nie podał tego dnia żadnych informacji, które zmieniłyby postrzeganie spółki. Ostatnio nowy prezes firmy Jean Marc Harion powiadomił na specjalnie zwołanej konferencji o wyborze drugiego dostawcy infrastruktury sieci mobilnej, którym obok chińskiej grupy Huawei został szwedzki Ericsson.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801779_Play:_Wymiana_walorow_przed_wynikami.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Politycy porzucają esemesy
WhatsApp, Viber, Telegram, Signal i UseCrypt – to słowa, które robią coraz większą karierę w świecie polityki. Pod tymi nazwami kryją się komunikatory internetowe, którymi posługuje się już co najmniej kilkudziesięciu czołowych polityków. Wśród nich są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Obaj korzystają z Whats- Appa, jednak drugi zaczyna preferować Signala. Dlaczego politycy korzystają z komunikatorów, zamiast zwyczajnie dzwonić lub wysyłać esemesy? Z naszych rozmów wynika, że przekonuje ich opcja szyfrowania przesyłanych danych.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383028-Politycy-porzucaja-esemesy.html (dostęp płatny)

Politycy kochają szyfry
Najważniejsze osoby w państwie korzystają z aplikacji do szyfrowanych połączeń, choć wątpliwości co do ich bezpieczeństwa mają eksperci. Eksperci firmy Check Point odkryli właśnie lukę bezpieczeństwa w aplikacji WhatsApp, dzięki której oszuści mogą przechwytywać wiadomości przesyłane w ramach dyskusji grupowych lub prywatnych rozmów oraz manipulować ich treścią. FBI przechwyciło zaszyfrowane wiadomości, które Michael Cohen, adwokat Donalda Trumpa, wysyłał za pomocą komunikatorów WhatsApp i Signal. Ta informacja wyszła na jaw w połowie czerwca, powodując w USA dyskusję na temat bezpieczeństwa aplikacji służących do prowadzenia rozmów i wysyłania wiadomości. Jednak wciąż kochają je polscy politycy. By się o tym przekonać, wystarczy mieć ich numery w książce adresowej i zalogować się np. do WhatsAppa.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383019-Politycy-kochaja-szyfry.html (dostęp płatny)

E-sklepy przegrywają walkę o portfele klientów
Motorem rozwoju sprzedaży w internecie są dziś platformy w rodzaju Allegro, eBay czy Amazona. Mają już połowę rynku, ale zagarniają go coraz więcej. Mimo ogólnego boomu na rynku internetowym duzi sprzedawcy stale pogłębiają swoją przewagę nad mniejszymi rywalami – wynika z raportu brytyjskiej firmy badawczej Planet Retail, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Wynika z niego, że obecnie platformy typy marketplace, jak Amazon, eBay czy Allegro, odpowiadają już za 50 proc. e-handlu. Jednak to dopiero początek, ponieważ według prognoz analityków właśnie takie serwisy będą odpowiadały za rozwój branży. Podczas gdy udział e-sklepów zwiększy się jedynie o 1 pkt proc., tak samo jak tzw. sprzedawców wielokanałowych, to platformy zdobędą kolejne 5 proc. rynku, a ich udział w e-handlu zbliży się do poziomu 60 proc.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383034-E-sklepy-przegrywaja-walke-o-portfele-klientow.html (dostęp płatny)

Trzeba umieć ocenić, komu wierzyć w sieci
Patrz, jaka niesamowita cena tego roweru, on w zwykłym sklepie kosztuje ze 4 tysiące złotych, a tutaj tysiąc, zdziwił się mój mąż znad komputera, ale oczy mu się świeciły. Trudno oprzeć się pokusie, gdy taki cenny kąsek jest oddalony o jedno kliknięcie. Nie ma darmowych obiadów, wiadomo, ale gdyby tak zaryzykować? Taki rower, taki piękny rower na pewno nie będzie długo czekał. Na wszelki wypadek napisałam do producenta z pytaniem, czy znają ten sklep internetowy, odpisali szybko, że to oszuści i już z nimi walczą. W taki więc sposób nie ziścił się wielki nasz sen o nadzwyczajnie atrakcyjnym cenowo rowerze. Pokusa była duża, a maszyna do dziś śni się mężowi po nocach.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383035-Trzeba-umiec-ocenic-komu-wierzyc-w-sieci.html (dostęp płatny)

Potrzeba przełomowych innowacji
Mamy w Polsce fantastyczny kapitał ludzki, jeśli chodzi o informatykę, matematykę czy fizykę – trzeba ten wielki potencjał efektywnie wykorzystać do rozwiązania istotnych problemów biznesowych i społecznych – mówią eksperci. Trwa nabór do kolejnej, III edycji konkursu „Orzeł Innowacji – Startup”. To inicjatywa „Rzeczpospolitej”, w której udział młodych firm, pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami, może być impulsem do rozwoju projektu, ekspansji zagranicznej, a także wyjątkową szansą na pozyskanie inwestora.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383044-Potrzeba-przelomowych-innowacji.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Kultura zwiększy zyski z gier
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) pracuje nad projektem ustawy „o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo”. Przepisy, które mają dać branży ulgę w podatku dochodowym, mogą wejść w życie dość szybko. Prace prowadzone są z założeniem uchwalenia ustawy jeszcze w tym roku i rozpoczęcia jej obowiązywania w roku 2019, jednak na tym etapie trudno przewidzieć dokładny termin jej wejścia w życie — informuje Anna Bocian, rzecznik MKiDN. Zgodnie z założeniami, prawo do ulgi mają uzyskać producenci gier kulturowych, zaangażowani we wszystkie etapy jej powstawania — od projektu do testów.
https://www.pb.pl/kultura-zwiekszy-zyski-z-gier-936949 (dostęp płatny)

Z telematyką bezpiecznie i tanio
Zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza — tę ludową mądrość w pełni potwierdza telematyka, dzięki której zawodowi kierowcy poprawiają styl jazdy.Dostosowują prędkość do warunków atmosferycznych, innych pojazdów i znaków drogowych, przez co nie muszą raz po raz ostro hamować. Kto wie, że jest monitorowany, unika gwałtownych manewrów — potwierdza Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży w firmie TomTom. Zbierane przez systemy telematyczne dane pozwalają określić styl jazdy i profile poszczególnych osób. To zaś ułatwia wskazanie potrzeb szkoleniowych i dyscyplinowanie (szybkie reagowanie w razie powtarzania się niebezpiecznych zachowań). Takie innowacje umożliwiają również nagradzanie odpowiedzialnych kierowców.
https://www.pb.pl/z-telematyka-bezpiecznie-i-tanio-936936 (dostęp płatny)

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku