Granice propagowania głupoty wyznaczone
Facebook, Apple i Google usunęły ze swoich platform treści Alexa Jonesa, skrajnie prawicowego propagatora teorii spiskowych. Jones to sprzyjający republikanom zagorzały zwolennik nieograniczonego dostępu do broni. – Pomagał Trumpowi, chwalił się, że ten po wyborach mu dziękował. Dla amerykańskiej prawicy jest ważną postacią. Tworzy teorie spiskowe, w których próbuje udowodnić, że lewica fabrykuje strzelaniny, żeby uzasadnić ograniczanie dostępu do broni – tłumaczy dr Tomasz Płudowski, amerykanista, specjalista ds. marketingu politycznego z UKSW. Do najgłośniejszych teorii Jonesa można zaliczyć m.in. oskarżanie amerykańskiego rządu o udział w zamachach z 11 września czy sfingowanie lądowania na Księżycu.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1209234,alex-jones-usuniety-z-facebooka-i-google-a.html (dostęp płatny)
Gazeta Wyborcza
Twitter, Snapchat i Facebook tracą użytkowników
Największe platformy społecznościowe straciły w ostatnich miesiącach miliony użytkowników. Czy można już zacząć mówić: to koniec ery social mediów? Spadła liczba aktywnych użytkowników Snapchata i Twittera, zmalała liczba kont na Facebooku w Europie. Giganci podają przyczyny: przeprojektowanie platformy, porządki wśród kont lub unijna dyrektywa o ochronie danych osobowych. Rosną wydatki na reklamy online, najbardziej w segmencie mediów społecznościowych.
http://wyborcza.pl/7,156282,23767276,twitter-snapchat-i-facebook-traca-uzytkownikow-spokojnie.html (dostęp płatny)
Parkiet
Asbis: Prognozy podtrzymane
Notowania Asbisu od trzech lat poruszają się w trendzie wzrostowym. W środę obserwowaliśmy jednak wyraźną korektę, do której pretekstem stała się publikacja wyników za I półrocze. Były zdecydowanie lepsze niż rok wcześniej, ale nieco gorsze od oczekiwań analityków. Siarhei Kostevitch, dyrektor generalny Asbisu, podkreśla, że w tej branży najlepsze jest drugie półrocze. W jego ocenie opublikowana w marcu prognoza na 2018 r. jest wykonalna. Zakłada przychody pomiędzy 1,8 mld a 1,9 mld USD i 9–10 mln USD zysku netto.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801776_Asbis:_Prognozy_podtrzymane.html (dostęp płatny)
Play: Wymiana walorów przed wynikami
Akcje Play Communications, właściciela sieci komórkowej Play, cieszyły się na środowej sesji dawno niewidzianym zainteresowaniem giełdowych inwestorów. Przy niewielkim wzroście kursu mocno przecenionych przez ostatni rok walorów, właściciela zmieniło do godz. 15.50 ponad 5,8 mln papierów, a wartość obrotu nimi przekroczyła 125 mln zł (drugi wynik na GPW tego dnia po Pekao). Play nie podał tego dnia żadnych informacji, które zmieniłyby postrzeganie spółki. Ostatnio nowy prezes firmy Jean Marc Harion powiadomił na specjalnie zwołanej konferencji o wyborze drugiego dostawcy infrastruktury sieci mobilnej, którym obok chińskiej grupy Huawei został szwedzki Ericsson.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801779_Play:_Wymiana_walorow_przed_wynikami.html (dostęp płatny)
Rzeczpospolita
Politycy porzucają esemesy
WhatsApp, Viber, Telegram, Signal i UseCrypt – to słowa, które robią coraz większą karierę w świecie polityki. Pod tymi nazwami kryją się komunikatory internetowe, którymi posługuje się już co najmniej kilkudziesięciu czołowych polityków. Wśród nich są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Obaj korzystają z Whats- Appa, jednak drugi zaczyna preferować Signala. Dlaczego politycy korzystają z komunikatorów, zamiast zwyczajnie dzwonić lub wysyłać esemesy? Z naszych rozmów wynika, że przekonuje ich opcja szyfrowania przesyłanych danych.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383028-Politycy-porzucaja-esemesy.html (dostęp płatny)