Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 7 sierpnia

Publikacja: 07.08.2018 07:30

Chińskie firmy skutecznie wdrażają strategię Samsunga
W piątce największych producentów komórek na świecie są aż trzy koncerny z Państwa Środka. Osiem lat temu fińska Nokia nie miała sobie równych. Z udziałem 37 proc. deklasowała obecnego lidera Samsunga, który w drugim kwartale 2010 r. kontrolował jedynie 5,6 proc. rynku. Swoją pozycję zdążyło już wtedy zbudować amerykańskie Apple, które od premiery pierwszego iPhone’a w 2007 r. zgarnęło 16 proc. rynku.
S. A11

Po wakacjach uczeń będzie mieć legitymację w smartfonie
Od 1 września szkoły obok legitymacji papierowych i w formie plastikowych kart mogą stosować także te instalowane w telefonie. Takie rozwiązanie przewiduje projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej nowelizacji rozporządzenia ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, który trafił właśnie do konsultacji społecznych.
S. B1

E-kształcenie z ograniczeniami
Zdaniem naukowców propozycja ministerstwa spycha nasze placówki w XIX-wieczny model nauczania. W przygotowanym przez resort nauki rozporządzeniu w sprawie studiów uregulowane zostały m.in. warunki, które muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne mogły być prowadzone w trybie e-learningowym. Jeden z przepisów budzi gigantyczne zastrzeżenia środowiska. Chodzi o zapis określający liczbę punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach takiej formuły kształcenia.
S. B10

Prezes UODO rusza na kontrolę i przestrzega przed fałszywymi inspektorami
Niektóre firmy, sądy, policja i jednostki samorządu terytorialnego – to u nich w sierpniu pojawią się przedstawiciele urzędu. Na wszelki wypadek warto zidentyfikować ich tożsamość.
S. C1, C3, C4

Gazeta Wyborcza

Żaden dron nie wleci
Po tym jak trzy lata temu mały dron przeleciał nad elektrownią jądrową we Francji, Radek i Marek wiedzieli, gdzie ich technologia znajdzie najlepsze zastosowanie. Opracowali rewolucyjny system antydronowy.

S. 2 (Dodatek Mój Biznes)

Parkiet

Creepy Jar: Debiut z przytupem
Creepy Jar jest 16. spółką z branży gier, notowaną na NewConnect. Na otwarciu poniedziałkowej sesji jej akcje podrożały o 46 proc., a po południu wzrost jeszcze przybrał na sile. Tylko w pierwszej połowie sesji właściciela zmieniły akcje warte ponad 2,5 mln zł, co dało debiutantowi pozycję lidera pod względem wartości obrotu. Znamienne, że wśród dziesięciu najbardziej popularnych firm na NewConnect aż siedem stanowili producenci gier. Tuż za Creepy Jar było The Farm 51 z obrotem przekraczającym 2 mln zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801690_Creepy_Jar:_Debiut_z_przytupem.html (dostęp płatny)

Sygnity zrzuciło największy ciężar
Spółka porozumiała się z resortem w sprawie e-podatków. To kamień milowy w jej restrukturyzacji, ale czeka ją jeszcze dużo pracy. Akcje Sygnity w poniedziałek drożały. – Udało nam się znaleźć porozumienie z resortem finansów, to sytuacja win-win: obie strony mają powody do zadowolenia – komentuje prezes Sygnity Mariusz Nowak.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801698_Sygnity_zrzucilo_najwiekszy_ciezar.html (dostęp płatny)

Sposób na niemieckie wsparcie
Nie jest tajemnicą, że jedną z kwestii, które wymagają w Polsce załatwienia, aby częstotliwości z zakresu 700 MHz mogły zostać udostępnione operatorom komórkowym, jest koordynacja podejścia do tego pasma z Rosją, oraz że rozmowy w tej sprawie są trudne. Niedawno minister cyfryzacji Marek Zagórski „pielgrzymował” w tej sprawie do Brukseli, aby uzyskać wsparcie w tych niełatwych rozmowach. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, Polska chciałaby, aby w rozmowy z Brukselą po polskiej stronie zaangażowały się Niemcy. 
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801699_Sposob_na_niemieckie_wsparcie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Dominika Kulczyk inwestuje w hackathony
Spadkobierczyni najbogatszego Polaka chce pomóc łowcom talentów z firmy Smart Factor. Wyłoży kilka milionów złotych. Akcelerator, który będzie łowić twórców przyszłych start-upów na hackathonach organizowanych przez urzędy miast — to nowy projekt firmy Smart Factor. Firma, założona m.in. przez byłego menedżera Soflab, dotychczas doradzała samorządom i współpracowała z nimi przy organizacji miejskich hackathonów. Z niemałym sukcesem — liczba uczestników na niektórych wydarzeniach przekraczała 100 osób — pomogła je zorganizować w Nysie, Płocku, Wałbrzychu i Kielcach.
https://www.pb.pl/dominika-kulczyk-inwestuje-w-hackathony-936750 (dostęp płatny)

Gry nie ma, miliony są
O 54 proc., do 100 zł wzrosła na otwarciu w debiucie na NewConnect cena akcji producenta gier Creepy Jar. O 54 proc., do 100 zł wzrosła na otwarciu w debiucie na NewConnect cena akcji producenta gier Creepy Jar. Oznacza to kapitalizację na poziomie 68 mln zł. Ofertę publiczną spółka, kierowana przez Krzysztofa Kwiatka, przeprowadziła w czwartym kwartale 2017 r. Pozyskała z niej 2,1 mln zł. Creepy Jar jest dopiero przed premierą pierwszej gry. 
https://www.pb.pl/gry-nie-ma-miliony-sa-936760 (dostęp płatny)

ISOK pod lupą CBA
Warunki ugody z Qumakiem w sprawie dokończenia systemu ISOK zainteresowały śledczych. Ryzyko zwrotu UE blisko 200 mln zł jest ogromne. Na łamach „PB” już kilkukrotnie sygnalizowaliśmy ogromne problemy związane z ukończeniem Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK), na który Polska otrzymała 232 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Dokładnie chodzi o jego część — system informatyczny. 
https://www.pb.pl/isok-pod-lupa-cba-936745 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Koniec ery tanich e-zakupów
Firmy kurierskie podnoszą ceny przesyłek. To skutek braku pracowników i… boomu na rynku e-commerce. Już wszystkie wiodące firmy kurierskie w Polsce podniosły ceny swoich usług. W styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu i lipcu cenniki zmieniały m.in. InPost, UPS, DHL i DPD. Teraz podnosi stawki Poczta Polska (PP). Podwyżki, w zależności od gabarytu przesyłki, sięgnęły nawet grubo ponad 20 proc. W konsekwencji za sprawą rosnących cen w logistyce drożeją zakupy w internecie. A to nie koniec podwyżek. Przedstawiciele branży nie ukrywają, że w związku z rosnącymi kosztami pracy kurierów (i niedoborem tych pracowników) oraz wyższymi cenami paliw opłaty za paczki będą szły w górę.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1382817-Koniec-ery-tanich-e-zakupow.html (dostęp płatny)

Niemcy pomogą nam z 5G?
Trwają próby budowy przymierza na rzecz przyspieszenia rozmów z Rosją. Nie jest tajemnicą, że jedną z kwestii, które wymagają w Polsce załatwienia, aby częstotliwości z zakresu 700 MHz mogły zostać udostępnione operatorom komórkowym dla sieci nowej generacji 5G, jest koordynacja podejścia do tego pasma z Rosją oraz że rozmowy za wschodnią granicą w tej sprawie są trudne.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1382819-Niemcy-pomoga-nam-z-5G.html (dostęp płatny)

Sygnity zrzuciło największy ciężar
Informatyczna firma porozumiała się z resortem finansów w sprawie e-podatków. To kamień milowy w jej restrukturyzacji.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1382830-Sygnity-zrzucilo-najwiekszy-ciezar.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu