Między listami a progiem rentowności
(…) A CubeITG? Upadła bo była źle zarządzana i stosowała kreatywną księgowość, czy z powodu bardzo złej polityki na rynku IT w segmencie zamówień publicznych? Na poparcie pierwszej tezy polecam lekturę listu prezesa do akcjonariuszy. Inwestorów interesują twarde dane, dlatego listy nie są często czytane (Felieton). S. A10
Szykuje się wielki chaos na drogach. Zamieszanie wokół przejmowania systemu elektronicznego poboru opłat
Sposób przejmowania systemu elektronicznego poboru opłat przez Inspekcję Transportu Drogowego budzi coraz więcej kontrowersji. Nie tylko w branży. Sprawie już przygląda się Urząd Zamówień Publicznych. – Obecnie prowadzimy analizę sprawy – mówi Anita Wichniak-Olczak, dyrektor departamentu informacji edukacji i analiz systemowych UZP. Szczegółów jednak nie zdradza. Chodzi o decyzję, o której w ubiegłym tygodniu poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). W trybie negocjacji bez ogłoszenia rozstrzygnął postępowanie pt. „Świadczenie usługi przejęcia i eksploatacji elektronicznego systemu poboru opłat”. Jako jedyny ofertę – na kwotę ponad 441 mln zł – złożył Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy. Przy czym szczegóły umowy, jak np. zakres i czas współpracy obu podmiotów, nie są znane.
Puls Biznesu
BGK dokończy system z Oracle’em
BGK, który po rozstaniu z Sygnity został z niedokończonym systemem, chce zakończyć wdrożenie z pomocą producenta oprogramowania. W połowie sierpnia pisaliśmy o perturbacjach przy wdrażaniu centralnego systemu bankowego (CSB) w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Miał być gotowy w czerwcu, a nadal jest niedokończony. W związku ze „znaczącym opóźnieniem w realizacji zadań przypisanych w harmonogramie” zapadła decyzja o rozstaniu z dotychczasowym wykonawcą — Sygnity, z którym po burzliwych negocjacjach udało się podpisać warunki rozwiązania umowy.
https://www.pb.pl/bgk-dokonczy-system-z-oracleem-938784 (dostęp płatny)
Dron wskaże awarię
W PKP Energetyka skupiono się na pracy badawczo-rozwojowej, wsparto się dobrymi wzorcami światowymi, postawiono na innowacje. Za tym idą inwestycje. Spółka PKP Energetyka działa od 2001 r. Jest jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej, największym sprzedawcą energii trakcyjnej. W 2015 r. zakończył się proces prywatyzacji firmy, właścicielem PKP Energetyka został CVC Capital Partners, jeden z największych funduszy inwestycyjnych na świecie.
https://www.pb.pl/dron-wskaze-awarie-938776 (dostęp płatny)