Orange Polska: podłączyliśmy w terminie niemal wszystkie szkoły

Publikacja: 28.03.2019 08:26

27 marca Orange Polska skończył się czas na wykonanie przyłączy dostępu do internetu szkołom, co wynikało z umów o dotacje podpisanych z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

Orange Polska jest jednym z największych beneficjentów konkursów na wsparcie do budowy sieci w białych plamach NGA (miejscach pozbawionych sieci o prędkości od 30 Mb/s w górę). Operator przyznaje, że nie wszystkie placówki udało mu się podłączyć w terminie, ale nie zdradza prace w ilu przypadkach nadal trwają.

– W ramach POPC Orange Polska podłączył niemal wszystkie placówki oświatowe, które były zaplanowane. W niektórych lokalizacjach niestety nie uzyskaliśmy zgody na realizację na terenie szkoły i te inwestycje muszą kończyć się na granicy działek szkolnych. W niektórych przypadkach wykonywane są poprawki lub prace są na ukończeniu, a powodem zwłoki były m.in trudności w uzyskaniu zezwoleń na lokowanie infrastruktury, niekorzystne warunki pogodowe czy niezaplanowane wcześniej rozszerzenie niezbędnych prac. Sprawa przesunięcia inwestycji dla tych przypadków jest uzgadniana z CPPC. Szczegółowy raport przekazaliśmy do CPPC – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Wcześniej informowaliśmy, że według danych CPPC i stanu na 13 marca, Orange Polska miał do podłączenia 378 placówek (fizycznych lokalizacji może być mniej).

Teoretycznie, beneficjent dotacji, który nie wywiązuje się z zapisów umowy ryzykuje utratę wsparcia. Słyszymy jednak, że w wypadku szkół, CPPC i resort cyfryzacji przyjmują liberalniejsze podejście. Według naszych informacji, rozważana sankcja za opóźnienie to dodatkowe inwestycje.

Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC nie chciał oficjalnie potwierdzić tego podejścia.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu