System TETRA: przetarg jeszcze w czerwcu?

Jeszcze w tym miesiącu powinien zostać ogłoszony przetarg na system radiowej łączności specjalnej dla służb ratowniczych. Wart pół miliarda złotych kontrakt chcą zrealizować najwięksi gracze branży telekomunikacyjnej i informatycznej.

Publikacja: 07.06.2010 02:00

– Termin uruchomienia przetargu na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej dla służb porządku publicznego i ratownictwa to drugi kwartał tego roku – potwierdziła rpkom.pl Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które koordynuje informatyzację administracji publicznej. W oświadczeniu resortu brak jest konkretnej daty. Jak jednak mówi rpkom.pl osoba zbliżona do sprawy, mimo składania deklaracji o czerwcowym terminie, MSWiA wciąż nie podjęło kluczowych dla przetargu decyzji. – Resort ma teraz dużo na głowie w związku z katastrofą pod Smoleńskiem i powodzią. Wcale nie jest pewne, że uda przetarg uda się rozpocząć w czerwcu – mówi informator. Procedura przetargowa potrwa ok. 4-5 miesięcy. Do tego doliczyć trzeba rozpatrywanie ewentualnych protestów i odwołań od wyników przetargu.

[srodtytul]Terminy na karku[/srodtytul]

Resort spraw wewnętrznych nie może sobie jednak pozwolić na dalsze opóźnienia w realizacji wielokrotnie przekładanego przetargu, bo w takim wypadku uruchomienie systemu w miastach goszczących Euro 2012 (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław) stanie pod znakiem zapytania. – W razie czego MSWiA może rozważyć jeszcze wykorzystanie sieci komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych, np. tych, którzy dysponują sieciami w technologii CDMA, która daje zbliżone do TETRA możliwości – mówi zbliżona do MSWiA osoba.

Także Małgorzata Woźniak z MSWiA w oświadczeniu przesłanym rpkom.pl zastrzegła, że nie jest przesądzone, że system OCSŁR-1 zostanie zrealizowany z użyciem technologii TETRA. W praktyce jednak wiadomo, że przyjęcie takiego rozwiązania, przynajmniej jako podstawowego rozwiązania, jest niemal przesądzone. Od roku wiadomo, że ministerstwo nie wskaże żadnej technologii w specyfikacji istotnych warunków zamowienia. Wiadomo jednak również, że w ramach konsultacji przedprzetargowych rozmawia głównie z dostawcami systemów TETRA (m.on. Motorolą, EADS).

[srodtytul] Od lat wielu chętnych[/srodtytul]

Ogłoszenie przetargu na system łączności dla służb było wielokrotnie przekładane. Już w 2003 r. potentaci branży informatycznej i telekomunikacyjnej – Prokom, Computerland (dziś Sygnity), Tel-Energo i Motorola założyły spółkę TETRA Systems Polska, która chciała zrealizować przedsięwzięcie. Ostatecznie inwestycja trafiła na półkę. Została z niej zdjęta kiedy Polsce przyznano prawo organizacji EURO 2012. System łączności specjalnej dla służb w pierwszej kolejności ma pojawić się w miastach goszczących piłkarską imprezę: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu Wrocławiu. W pierwszej fazie z systemu będzie korzystać pięć podstawowych służb: Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Straż Graniczna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Docelowo system ma objąć około 60 różnych instytucji, w tym – być może – także służby samorządowe. System będzie pracować w klasycznym zakresie częstotliwości 380-410 MHz.

Zainteresowanie projektem niedawno na łamach rpkom.pl potwierdził Jacek Drabik, szef Motorola Polska. Nieoficjalnie wiadomo, że przetargiem interesuje się Ericsson. Dostawcy liczą już to na udział w realizacji sieci, już to na zarządzanie nową infrastrukturą i działającymi w niej usługami (tak jak np. Alcatel-Lucent w Niemczech) Na szczegóły zamówienia czekają także spółki informatyczne. – Na pewno zapoznamy się ze specyfikacją przetargową – potwierdził także Michał Michalski, rzecznik Sygnity SA. Jak przypomniał, spółka ma na koncie kilka podobnych kontraktów, m.in. na budowę systemu TETRA dla szczecińskiej policji. Zamiar wzięcia udziału w większości przetargów informatycznych sektora publicznego zapowiada także Asseco Poland. Beneficjentami przetargu mogą być także rodzime spółki Comarch i Comp oraz międzynarodowi potentaci: Ericsson, IBM i Hewlett-Packard. Dzisiaj w przygotowaniu przetargu pomaga MSWiA spółka informatyczna Infovide-Matrix.

[srodtytul]Pieniądze są, ale ich nie ma[/srodtytul]

MSWiA zabudżetowało na realizację systemu 500 mln zł. Resort nie dysponuje jednak tymi pieniędzmi. System TETRA ma zostać sfinansowany z unijnych funduszu strukturalnych, a konkretnie z tzw. 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Problem w tym, że tam brakuje środków. – Znajdujący się na liście podstawowej projekt został zatwierdzony do dofinansowania przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jednak ze względu na brak środków finansowych nie została podpisana umowa o dofinansowanie – wyjaśnia Małgorzata Woźniak z MSWiA. Resort liczy, ze beneficjentom 7. osi PO IG uda w czasie realizacji dofinansowanych przez UE inwestycji uda się poczynić oszczędności w stosunku do wcześniej zaplanowanych budżetów. Ewentualny zdobywca kontraktu na zbudowanie systemu łączności dla służb będzie musiał poczekać na rozwiązanie się worka z państwowymi pieniędzmi. W 2010 r. bowiem ma zostać wydane tylko kilkanaście z zaplanowanych na Tetrę 500 mln zł. Kilkunastokrotne zwiększenie wydatków na system ma nastąpić dopiero w latach 2011-2012.

współpraca Łukasz Dec i Dariusz Wolak

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić