MWC 2011: branża liczy na LTE i płatności NFC

LTE został oficjalnym standardem budowy sieci czwartej generacji, a płatności NFC będą strumieniem nowych przychodów. Wszystkiemu uważnie przyglądają się Chińczycy. Serwis rpkom.pl podsumowuje pierwszy dzień targów Mobile World Congress 2011 w Barcelonie.

Publikacja: 15.02.2011 07:50

MWC 2011: branża liczy na LTE i płatności NFC

Foto: ROL

Pierwszy dzień targów [b]Mobile World Congress 2011[/b] w Barcelonie zdominowały zdominowały premiery nowych słuchawek, ale w oczy najbardziej rzuca się dominacja LTE jako standardu 4G, coraz silniejsza pozycja chińskich dostawców sprzętu oraz płatności mobilne NFC, które wkrótce mają stać się nowym, szerokim źródłem przychodu operatorów.

[b]Ekosystem nowych urządzeń[/b]

Wraz z nadejściem 2011 r. technologia LTE obrosła w ekosystem urządzeń. Po tym jak na styczniowych targach CES w Las Vegas słuchawki obsługujące ten standard pokazali praktycznie wszyscy wiodący producenci, w Barcelonie firmy poszły o krok dalej. Nieco poza głównym obiegiem tablety z modemami LTE pokazał nieoficjalnie operatorom [b]Samsung[/b]. Oficjalnie podobne urządzenie (choć na razie nie działające) zaprezentował Chiński [b]ZTE[/b]. Obsługę LTE w swoim tablecie PlayBook zapowiedział także Res[b]arch In Motion[/b], producent [b]BlackBerry.[/b]

LTE to jednak nie tylko słuchawki i terminale. Nowego typu energooszczędne stacje bazowe Air (Antenna Integrated Radio), obsługujące LTE pokazał także [b]Ericsson[/b]. Pojawiają się także innowacje operatorów, którzy szukają kolejnych oprócz szybkiej szerokopasmowej mobilnej sieci usług, jakie można dostarczać dzięki LTE. I tak np. amerykański [b]Verizon Wireless[/b] zaprezentował na kongresie połączenia głosowe typu Voice over LTE. Pierwsze połączenia zrealizowane w tej technologii zrealizowano zaledwie dwa tygodnie temu. Jak przewiduje [b]Joss Gillet[/b], starszy analityk w firmie badawczej [b]Wireless Intelligence[/b], pierwsze usługi głosowe LTE pojawią się na rynku z początkiem 2012 r.

[b]LTE – 4 proc. globalnych połączeń za pięć lat[/b]

Firma ta z okazji rozpoczęcia MWC 2011 opublikowała analizę, z której wynika, że już połowie tego roku liczba połączeń telekomunikacyjnych realizowanych w oparciu o LTE przekroczy milion (na koniec 2010 r. było ich ok. 350 tys.). W 2015 r. ma zostać osiągnięta bariera 300 mln, co oznacza, że za przez LTE będzie realizowanych 4 proc. globalnych mobilnych połączeń telekomunikacyjnych.

Po regionie Azji i Pacyfiku Europa będzie największym rynkiem sieci nowej generacji – na Stary Kontynent za pięć lat przypadnie aż 29 proc. tego typu połączeń. Rozwój rynku będzie związany przede wszystkim z uwalnianiem na europejskich rynkach częstotliwości radiowych z zakresu 700-800 MHz, wcześniej używanych dla transmisji analogowego sygnału telewizyjnego (tzw. dywidenda cyfrowa). – Tempo zmian w dużej mierze będzie zależeć d regulatorów w poszczególnych krajach – skomentował Joss Gillet, z Wireless Intelligence. Dla przypomnienia – pierwsze sieci LTE na świecie zaczęły działać zaledwie w grudniu 2009 r. w Skandynawii.

[b]Chińczycy trzymają się mocno[/b]

Choć na MWC 2011 wciąż trudno mówić o dominacji chińskich dostawców, widać wyraźnie wzrost ich znaczenia. Firmy z Państwa Środka zajmują między innymi prestiżowe stanowiska wystawiennicze w których w czasie ubiegłych edycji targów prezentowały się tacy giganci jak [b]Nokia[/b] czy [b]Alcatel-Lucent[/b]. Ciekawą ofertę dla operatorów, rozwiązanie HetNet (Heterogenous Network) zaprezentował [b]Huawei[/b]. HetNet to część rozwiązania SingleRan@Broad, na które składa się portofolio stacji bazowych: klasycznych, a także mikro-, piko- i femtokomórek. Muskuły naprężyli także przedstawiciele ZTE, którzy obok cieszącego się dużym zainteresowaniem tabletu LTE zapowiedzieli, że tegoroczna sprzedaż słuchawek firmy ma wzrosnąć nawet o 30-40 proc. w stosunku do 2010 r. Wtedy firma dostarczyła na rynek ponad 60 mln telefonów (34 proc. więcej niż rok wcześniej). Według [b]Lin Qianga[/b], szefa ZTE w Europie, sprzedaż najbardziej zaawansowanych modeli ma wzrosnąć z ok. 2 mln w 2010 r. do ponad 10 mln sztuk w 2011 r. (głównie dzięki smartfonowi Blade).

[b]Następny hit: płatności NFC?[/b]

Na MWC 2011 zdaje się także przynosić odpowiedź o dominujący standard płatności mobilnych. Większość prezentowanego sprzętu dla końcowego użytkownika jest wyposażona fabrycznie (lub opcjonalnie) w moduły Near Field Comunications (NFC). Przedstawiciele [b]France Telecom[/b] i [b]Vodafone[/b], z którymi rozmawiał rpkom.pl są przekonani, że 2011 r. będzie punktem zwrotnym dla usług NFC.[b] Anne Bouverot[/b] z Orange przekonywała, że NFC potrzebuje już tylko zbudowania bazy użytkowników, bo zarówno problemy technologiczne jak i kłopot z modelem biznesowym są już rozwiązane. Usługi płatności będą wprowadzane przez operatorów we współpracy z bankami i lokalnymi dostawcami usług. I tak np. Orange razem z konkurencją: SFR i Boygues porozumiały się z władzami francuskiej Nicei, umożliwiając konsumentom wytypowanym do testów np. płacenie telefonem NFC za bilety komunikacji miejskiej. Z kolei usługi płatności polegające na powiązaniu terminala z kartą kredytową banku zaoferowały już w USA [b]AT&T[/b], [b]Verizon[/b] i [b]T-Mobile[/b] wraz z bankiem Barclays i konkurencyjnym dla Visy systemem płatności [b]Discover[/b].

Pierwszy dzień targów [b]Mobile World Congress 2011[/b] w Barcelonie zdominowały zdominowały premiery nowych słuchawek, ale w oczy najbardziej rzuca się dominacja LTE jako standardu 4G, coraz silniejsza pozycja chińskich dostawców sprzętu oraz płatności mobilne NFC, które wkrótce mają stać się nowym, szerokim źródłem przychodu operatorów.

[b]Ekosystem nowych urządzeń[/b]

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość