Amerykańska Federal Communications Commision opublikowała regulację, wprowadzającą obowiązek oferowania usług roamingu krajowego w mobilnych sieciach transmisji danych infrastrukturalnych operatorów. Roaming ma być oferowany na komercyjnych, ale „uzasadnionych i racjonalnych” warunkach. Według Komisji regulacja poprawi komfort korzystania i popularność usług transmisji danych w sieciach komórkowych, jak również będzie wspierać inwestycje w ich rozbudowę.

Przeciwko regulacji oponują największe sieci w Stanach Zjednoczonych, które będą musiały obligatoryjnie zawierać porozumienia: AT&T i Verizon. Wedle nich takie porozumienia już dzisiaj zawierane są na dobrowolnych zasadach, więc regulacja jest zbędna. Według obserwatorów amerykańskiego rynku regulacja umożliwi jednak obniżkę hurtowych cen transmisji danych. Operatorzy mogą w każdej chwili poprosić Komisję o interwencję w przypadku niemożności zawarcia porozumienia roamingowego. Spory o niższe stawki wydają się pewne. Na regulacji skorzystają średni i mali operatorzy komórkowi (nie licząc MVNO), których w Stanach Zjednoczonych jest kilkunastu.

Sama FCC nie była jednomyślna co do regulacji. Przegłosowana została w stosunku 3-2. Przeciwko było dwóch republikańskich komisarzy.

Regulacja została wydana w stosunkowo w kilka tygodni po informacji o planowanym połączenie AT&T z T-Mobile. Nowy operator nie tylko zdominuje komórkowy rynek pod względem liczby abonentów, ale również zakumuluj znaczne zasoby częstotliwości radiowych.