Dom maklerski BZ WBK opublikował zwięzłą prognozę wyników za II kwartał kilku giełdowych firm sektora TMT (Technology, Media, Telecommunications), z której wynika, że najlepiej wypadł segment rozrywki, w tym wypadku – producentów gier wideo. Analitycy BZ WBK gorzej oceniają wyniki firm informatycznych. Opinia na temat branży telekomunikacyjnej jest neutralna, choć prognoza co do wyników największego gracza w tej branży pośród spółek giełdowych, jak również na całym rynku – Telekomunikacji Polskiej – nie jest zbyt optymistyczna.

Wedle prognoz BZ WBK skonsolidowane przychody grupy TP w II kwartale spadną 4,7 proc. – więcej, niż prognozuje się dla całego roku 2011 (2-4,5 proc.) Przyczyni się do tego głównie dalszy spadek przychodów z segmentu stacjonarnego, którego nie zrekompensuje wzrost liczby klientów sieci komórkowej Orange o 490 tys. w stosunku do II kwartału 2010 m.in. z powodu nieznacznego spadku ARPU z usług mobilnych. Jednocześnie BZ WBK spodziewa się spadku ARPU z usług szerokopasmowych, a przede wszystkim słabej dynamiki przyłączeń netto nowych abonentów w tym segmencie.

To samo zjawisko – spowolnienie na rynku szerokopasmowym – odbije się zdaniem BZ WBK na wynikach Netii w II kwartale. Z drugiej strony analitycy domu maklerskiego spodziewają się poprawy marży na sprzedaży operatora dzięki procesowi migracji na usługi LLU i skutecznej sprzedaży pakietów usług.

BZ WBK: TMT and Video Games. Robust video games vs. neutral telecoms; IT disappointing (PDF, 166 kB)