Projekt oparty jest głównie na wkładzie unijnym. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ma wynieść ok. 255 mln euro. Samorządy województw wyłożą ok. 45 mln euro.
Proces notyfikacji projektu rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, kiedy to Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekazało go do zatwierdzenia Komisji Europejskiej. Inwestycja musi uzyskać zgodę Brukseli na pomoc publiczną.
Wcześniej przez dwa lata trwał proces prenotyfikacji podczas, której wyznaczono m.in. białe, szare i czarne obszary. Komisja Europejska zażądała zmniejszenia przyjętej minimalnej przepływności sieci z 6 do 2 Mb/s, co również wpłynęła na procedurę wyznaczania terenów, na których dopuszczona została interwencja.
Kiedy można się spodziewać zgody Brukseli? – Komisja Europejska nie jest zobligowana konkretnym terminem, ale mam nadzieję, że wiążącą decyzję otrzymamy na jesieni, we wrześniu lub październiku – mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego odpowiedzialna za realizacją programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej”, w ramach którego ma być finansowana inwestycja. Dodaje, że w jej ocenie nie ma zagrożenia odmową Brukseli. Wszystkie szczegóły dotyczące przedsięwzięcia ustalano przez ostatnie dwa lata podczas nieformalnych konsultacji z KE, choć jak zastrzega Iwona Wendel 100 proc. pewności co do zgody Komisji nie ma. – Nam chodzi głównie o czas na fizyczną realizację inwestycji, a tego nie zostało zbyt wiele. Harmonogramy robót w poszczególnych regionach mamy rozpisane do końca 2014 r. – tłumaczy Iwona Wendel.
W oficjalnym komunikacie resort rozwoju wskazuje, że kolejne kroki po uzyskaniu decyzji zatwierdzającej pomoc publiczną w projekcie, to potwierdzenie wkładu UE, a następnie rzeczowe rozpoczęcie realizacji projektu przez beneficjentów, czyli pięć województw Polski Wschodniej. Każde z nich wybuduje infrastrukturę teleinformatyczną uzupełniającą już istniejące zasoby operatorów telekomunikacyjnych. Sieć będzie otwarta na równych zasadach dla wszystkich operatorów. Jej wybudowanie ma umożliwić 90 proc. mieszkańców makroregionu i 100 proc. firm oraz instytucji publicznych korzystanie z szybkiego dostępu do internetu.